top of page

Poznáš náhražku másla?

U nás v ČR je pravé (poctivé) máslo velmi oblíbené. Mažeme si ho na pečivo, pečeme s máslem a některé dobroty bez másla ani nevykouzlíš.

Poznáš kvalitní máslo
Jak poznat kvalitní máslo

Cena jde bohužel nahoru, což se hodí některým lumpům a untrvasrmanům :-(. Stačí vyrobit náhražku másla za pár kaček a koruny se jen sypou.


Někteří obchodníci jsou tak šikovní, že se jim povedlo vytvořit tak dokonalou náhradu másla, že ji lze velmi špatně rozeznat.


Přitom ti odhalení nepravého másla zabere jen pár vteřin.


Pravé máslo navíc při hubnutí vůbec nevadí a je mnohem zdravější než margaríny (Rama, Flora, Perla a další....) Vše vysvětluji v článku zde: Margarín, šikovně maskovaný jed a 7 vysvětlujících důvodů. U mě doma tedy najdeš jen pravé máslo nebo Ghí.5 chyb při 😵🤕🤮 cvičení, které ŽENY 💃 neustále OPAKUJÍ... Video dárek si zdarma vyzvedni ZDE >


Kolem másla to jen prošlo:

V obchodě najdeš výrobky, které mají do másla opravdu daleko, ale přesto nejsou k rozeznání. Tyto náhražky másla obsahují více vody a tím pádem musí výrobce přidat i emulgátory a další látky, aby dosáhl správné konzistence, jinak by máslo "teklo".


Můžeš také narazit na odtučněná másla, která kupují dietářky a myslí si, že dělají dobrou věc :-(.


Tato másla mají méně mléčného tuku (který ale neškodí), více vody a méně výživných látek. Mrkni na článek: Proč je nízkotučné špatné.


Další náhražky másla lze vykouzlit ubráním mléčného tuku a nahradit ho směsí tuků rostlinných nebo mixu živočišných.
Jak v ochodě poznáš náhražky másla?

Už název másla ti poodhalí pravdu. Zákon ukládá, že pravé (poctivé máslo) musí obsahovat minimálně 80 % mléčného tuku a žádné další přidané složky.


Zároveň nesmí % mléčného tuku atakovat hranici 90 %. Máslo, které koupíš u nás, tak obsahuje většinou 82-83 % mléčného tuku. Toto máslo zároveň neobsahuje žádné konzervanty ani emulgátory.


Název MÁSLO je tedy takto chráněno a pokud chce výrobce název MÁSLO použít, musí dodržet výše zmíněná pravidla!


Tento zákon lze krásně obejít a možná ses nachytala i ty! Výrobce svoje náhražky pojmenuje jinak (ideálně velmi podobně) a zlatý důl je na světě.


Máselné náhražky se tedy často jmenují: másslo, raníčko, máslíčko, máselný krém s příchutí másla...


Stačí název trošku upravit a již se na tento výrobek zákon nevztahuje. Často jde o směs tuků, která je "doladěna" do chuti a konzistence másla chemickou cestou.


Sleduj prosím název a čti složení másla! Jen tak si domů přineseš opravdu zdravé máslo.
Jaká másla u nás existují:

Tradiční máslo nebo jen Máslo: jde o produkt ze smetany nebo mléka. Toto máslo ti vydrží asi šedesát dní. Vyznačuje se mléčnou/smetanovou vůní i chutí.


Máslo stolní: toto máslo obsahuje méně vitamínů a mnohem dříve se kazí a žlukne. Jde totiž o máslo z mrazírenských zásob a do obchodu se dostane až po nějaké době. Stolní máslo musí obsahovat datum výroby a mělo by být zpracováno do 20 dní od vyjmutí z mrazíren.


Ghí - přepuštěné máslo: již naši předci toto máslo používali a teď je znovu "moderní".


Ghí má dlouhou trvanlivost bez nutnosti chlazení. Má vysoký kouřový bod (hodí se na smažení). Ghí je bez laktózy i kaseinu. Pomůže ti s hubnutím, protože podporuje pálení tuků i detoxikaci.


Zlepšuje trávení. Ghí zabraňuje vzniku zánětu a lze jej využít zevně na podrážděnou kůži. Více info zde: České ghíčko


Máslo solené: v severských státech na toto máslo běžně narazíš. Přidaná sůl prodlužuje trvanlivost a snižuje obsah vody = snížení růstu mikroorganismů. Nejsem si jistá, jestli toto máslo u nás ještě koupíš... Když tak mi dej vědět - děkuji.
Po máselných radách ženy čtou:
Ženy DNES ode mě nejvíce kupují:
Jsem fit trenérka Danča Hájková, která ti pomůže zhubnout a cítit se super.

Můj "životní příběh" si přečti zde: Online fitness trenérka Danča Hájková.


Pa Danča ❤️

3 263 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page