Pálí, ale léčí! Křen a jeho účinky na zdraví: Při nachlazení, trávení i hubnutí
- Dana Hájková
- 13. 4.
- Minut čtení: 2
Dneska se spolu podíváme na jednu zázračnou rostlinu, která by neměla chybět v Tvém jídelníčku – křen selský.
Možná Ti jeho štiplavá chuť vehnala slzy do očí, ale věř mi – stojí za to ho zařadit do svého stravování. Proč? To Ti hned povím níže 👇 a prozradím Ti také oblíbený recept na křenovou pomazánku.

Přítel při nachlazení
Křen je přírodní antibiotikum. Obsahuje látky s antibakteriálními a antivirovými účinky, které Ti pomohou při bolestech v krku, 🤧 nachlazení či kašli.
Jeho ostrá chuť čistí dutiny a snižuje tvorbu hlenu, což usnadňuje 😮💨 dýchání.
Tradiční recept na křenový med: smíchej lžíci nastrouhaného křenu s lžící medu a užívej třikrát denně po lžičce.
Podpora trávení
Křen stimuluje produkci trávicích enzymů, čímž podporuje trávení a zmírňuje zažívací potíže. Navíc normalizuje střevní mikroflóru a působí proti 💨 nadýmání.
Pokud Tě trápí těžký žaludek, zkus si připravit nápoj z teplého mléka s nastrouhaným křenem a popíjej ho po douškách.
Pomocník při hubnutí
Křen je nízkokalorický a bohatý na vlákninu, což Ti pomůže cítit se sytější a zabrání přejídání.
Navíc podporuje metabolismus a pomáhá 🔥 spalovat kalorie. Přidej si křen do salátů nebo pomazánek a podpoř tak své hubnutí.
‼️Pozor na množství
I když je křen zdraví prospěšný, všeho s mírou. Nadměrná konzumace může dráždit trávicí trakt, zejména pokud trpíš žaludečními vředy nebo máš citlivý žaludek.
Doporučuji začít s menšími dávkami a sledovat, jak na něj Tvé tělo reaguje.
Věděla jsi, že…?
Křen byl ve starověku 🤩 považován za posvátnou rostlinu! Už ve starém Řecku ho používali nejen jako lék, ale dokonce i jako 😎 afrodiziakum.
Legenda říká, že delfská věštírna prohlásila křen za „cennější než zlato“ – a když si uvědomíš, kolik zdravotních benefitů tahle štiplavá kořenová zelenina má, možná s nimi nebudeš chtít polemizovat 😊.
A kde křen roste?
Pěstování křenu je vlastně docela snadné, takže bys to mohla zvládnout i Ty. Ideální je i pro začátečnice nebo na venkovskou zahrádku. A nejlepší na tom je, že jakmile ho jednou zasadíš, už se ho skoro nezbavíš 😊 (což je skvělé, pokud ho máš ráda).
Pěstuj ho raději v odděleném koutě zahrady nebo v hlubokém květináči, protože se šíří rychle a snadno – je to takový zahradní rebel 😈.
Sázej na 🌷 jaře, nejlépe v dubnu. Sklízí se pak na podzim (říjen–listopad), když začnou žloutnout listy.
Recept na křenovou pomazánku
Recept na mou oblíbenou Zdravou křenovou pomazánku najdeš ZDE. Sice si trošku pobrečíš a při konzumaci Ti pěkně protáhne dutiny, ale je výborná a stojí to za to 🤗.
Tak co, dáš křenu šanci? Tvé tělo Ti poděkuje!