Nejlepší kokosky na švýcarský způsob

Aktualizováno: 10. 12. 2021

vánoční kokosky dělám na švýcarský způsob. Neboj se, nemusíš shánět nějaké speciální švýcarské suroviny :-). Na kokosky ti bude samozřejmě stačit ideálně česká domácí vajíčka, cukr a kokos.

Nejlepší kokosky
Nejlepší kokosky

Švýcarský způsob přípravy sněhové hmoty znamená, že se sníh připravuje zatepla (na ohni nebo nad párou).


Díky této "speciální" přípravě jsou kokosky křehoučké, drží tvar, neroztékají se a nemokvají.


Nejlepších kokosek dosáhneš tak, když budeš sníh kouzlit ve vodní lázni nad párou. Právě díky tomuto postupu docílíš pevného sněhu, který ti bude výborně držet.Sníh na kokosky musíš zahřát na cca 45 stupňů. Jakmile dosáhneš této teploty, tak ti sníh změní vzhled i celkové vlastnosti. Sníh se ti bude lesknout a bude pevný i pro další práci. Jen nesmíš překročit teplotu 55 stupňů, jinak se srazí bílkoviny, tak na to pozor!Hledáš NEtradiční fitness 🎁 DÁREK? Vyzkoušej moji fit 🎲 hru pro celou 👩‍👩‍👧‍👦 rodinu. Kouzla hry si ZDARMA vyzvedni ZDE >


Jak poznáš ideální teplotu sněhu bez teploměru?

Svůj krásný prstík strč do sněhu, pokud budeš cítit teplotu připomínající horkou sprchu, tak jsi dosáhla "ideální" teploty a více již sníh NEzahřívej. Výhoda takto připraveného sněhu je, že ti dokonce v lednici vydrží do druhého dne :-).
3 tipy na nejlepší přípravu sněhu na vánoční kokosky:

1) Na výrobu sněhu jsou nejlepší tři až čtyři dny stará vajíčka. Starší vajíčka jsou lepší než úplně čerstvá, protože ta čerstvá mají příliš hustý bílek, takže se hůře do bílků dostává při šlehání vzduch... Uf to byla věta :-).

Vejce na kokosky musí být 3-4 dny staré
Vejce na kokosky musí být 3-4 dny staré

Pokud máš svoje slepičky a tím pádem nejlepší zdroj vajec, tak si ty čerstvě sebraná dej na 4 dny do lednice a až poté se vrhni na sníh, ze kterého si vykouzlíš kokosky.2) Čistota je půl zdraví, neboli bez čistoty do sněhu nelez :-). Neboj, nejsem blázen, ihned ti vysvětlím, jak to s tím sněhem myslím.


Veškeré nádobí důkladně omyj
Veškeré nádobí důkladně omyj

Veškerý "verjack", který přijde do kontaktu s bílky, musí být super čistý, odmaštěný a hlavně suchý.


Mastnota i H2O brání našlehání sněhu! Majzla si dávej na kovovou metličku a plastovou mísu, které jsou velmi často mastné (mají na sobě mastný film).


Umyj si také packy, které můžeš mít příliš mastné.

Jeden bílek = 55 g cukru
Jeden bílek = 55 g cukru

3) Jaké je správné množství cukru na nejlepší sníh?


Na jeden bílek je ideální množství cca 55 g cukru.


Méně cukru způsobí, že budeš mít sníh měkký a kokosky nebudou držet tvar.


Chceš mít kokosky úúúúplně nejlepší? Tak to čti dále:

Vánoční kokosky můžeš zdokonalit tvarohem, sádlem, máslem či dokonce kokosovým nebo mandlovým aroma.

Teplota na pečení kokosek je 160 stupňů
Teplota na pečení kokosek je 160 stupňů

Další vylepšení můžeš způsobit kokosem, který opečeš v troubě nasucho.


Ideální teplota pro opečení kokosu je cca 160 stupňů.


Kokos v troubě po chvilce promíchej a vyndej jej, až začne vonět.

Chceš s vánočními kokoskami vyhrát mezi-galaktickou soutěž a ohromit své příbuzné tak, že si kecnou na zadek?

Dá to sice práci, ale upozorňuji tě, že tak dobré kokosky jsi ještě nejedla. Vyraž do obchodu nebo udělej nákup online a zaměř se jak jinak, než na čerstvý kokosový ořech.


Čerství kokos = nejlepší kokosky
Čerstvý kokos = nejlepší kokosky

Z kokosového ořechu vydlabej dužinu, kterou nastrouhej.


No a máš nejlepší strouhaný kokos, který můžeš sehnat.Jak kokosky správně péci?

Sněhové pusinky i kokosky se musejí péci velmi pomalu a pozvolna. Kokosky nebo pusinky peč na teplotu cca 130 až 140 stupňů.


Hotové kokosky jsou jemně růžové. Pečení pusinek - kokosek ti bude trvat asi dvacet minut. Dobu pečení samozřejmě ovlivňuje druh trouby, typ plechu a velikost kokosek - pusinek.
Jaký je nejlepší nástroj na šlehání sněhu na kokosky?

Dnešní moderní doba nás nabádá k používání technických vymožeností, ale někdy není nad poctivou ruční práci.


Pokud si koupíš cukrářskou metlu na šlehání bílků, tak máš vyhráno.Díky této metle bílky vyšleháš za 3 minutky a ještě ušetříš elektrickou energii. Mrkni na cukrářskou spirálovou metlu.


🛒 Na vánoční kokosky si prosím sežeň:

  • 3 vejce ( budeš potřebovat jen bílky)

  • 180 g cukru moučka

  • 170 g strouhaného kokosu
📝 Nejlepší vánoční kokosky zvládneš levou zadní:

1) Veškeré nádobí důkladně omyj a osuš. Z bílků vyšlehej řídký a měkký sníh. Připrav si vodní lázeň. Mísu s připraveným sněhem přendej na vodní lázeň (nad páru). POZOR, voda se nesmí úplně vařit do zběsilosti, ale měla by být vařicí.


2) Do sněhu přidávej pomaličku cukr, který zapracuj metlou. Sníh s cukrem míchej tak dlouho, dokud se ti hmota nezahřeje na cca 45 stupňů. Pokud nemáš teploměr, tak použij prstový test (prst strč do hmoty, která musí být příjemně horká). Hlídej si, abys hmotu nezahřála moc, jinak se ti srazí bílkoviny, takže nikam nechoď a poctivě míchej. Počítej s tím, že budeš sníh s cukrem míchat asi 5 minutek!


3) Hotovou hmotu na kokosky nech pozvolna zchladnout, jen občas "promíchni". Jakmile máš hmotu chladnou, tak zašlehej strouhaný kokos (opatrně a pomalu). Správné množství kokosu poznáš tak, že hmota začne být hezky "rozježená". S kokosem to nepřaháněj, jinak se ti budou kokosky drolit.