Leze ti klasická rýže krkem? Není rýže, jako rýže!
Brrr, když si vzpomenu na ten školní „rýžo-lepenec“ na talíři…! Naštěstí už se snad v jídelnách pro žáčky zlepšili. A že ti i přesto leze klasická rýže krkem? Nebo chceš vědět, proč pytlíkovou rýži ne-e?
Není rýže, jako rýže! Ukážu ti, co moudrého a užitečného jsem se o této zdravé potravině dozvěděla. Nemusíš si vařit stále stejnou rýži nacpanou do pytlíčků, která se po vyndání změní v kaši nebo naopak drolí jak hromada suchého zrní.
Co ti přinese můj článeček na téma: „LEZE TI KLASICKÁ RÝŽE KRKEM? NENÍ RÝŽE, JAKO RÝŽE!“
Copak ti rýže nabízí?
Jiné druhy rýže, která ti nemusí lézt krkem.
Jak si nejraději připravuji rýži já.
Proč je pytlíková rýže nezdravá?
Copak ti rýže nabízí?
Rýže má na člověka velmi prospěšný a zdravý vliv. Rýže posiluje imunitu a má svou záslužnou roli při čištění těla od toxinů, neboť obsahuje mnoho zdravých látek: fosfor, zinek, vápník, železo, mangan, selen, měď a z vitamínů B, E a další.
Také jsem se dočetla návod, jak rýži využít k provonění místnosti – do mističky nasyp rýži v suchém stavu a zakápni pár kapkami kvalitního vonného olejíčku. Pokapanou rýži promíchej a uvidíš, jak ti vůni udrží :-).
🎁 Tvůj DÁREK : Chceš rychle a zdravě zhubnout? Moc ráda ti pomohu ❤️. Moji kompletní péči pro ŽENY si prohlédni ZDE >
Jiné druhy rýže, která ti nemusí lézt krkem:
Arborio rýže:
Je to takzvaně kulatozrnný druh rýže. Tento druh rýže hodně nasává vodu a vařením vytváří krémovitou hmotu, pro kterou je využívána hlavně v italské kuchyni na přípravu rizot.
Basmati rýže:
Je dlouhozrnná rýže a má velmi výraznou chuť. Nejvíce je basmati rýže používána v indických kuchyních. Je velmi vhodná při zdravém hubnutí, protože má velmi nízký glykemický index.
Jasmínová rýže:
Tato rýže se velmi podobá rýži basmati, jen je více lepivá. Proto jí miluje spousta lidí v čínských restauracích. Musím se přiznat, že je to i můj favorit :-).
Černá rýže:
Oplývá velmi výraznou barvou. Tu způsobuje velké množství antokyanů. Také obsahuje mnoho důležitých antioxidantů. Je bezlepková a velmi dobře stravitelná.
Carnaroli rýže:
Je krátkozrnná a vařením pěkně nabude na buclatosti, tudíž je také hodně používána na vytváření rizot.
Divoká rýže, neboli planá:
Je to taková falešná rýže, neboť jde o semena severoamerické vodní trávy. Její zrnka jsou dlouhá a mají tmavou barvu. Kuchaříci jí míchají s Basmati rýží a používají do salátů.
Rýže na přípravu Sushi:
Tento druh rýže je speciálně leštěný. Zrna jsou kulatá. Po uvaření zůstávají zrnitá a pevná na skus, zároveň však lepkavá. Proto se jako jedna z mála rýží hodí přímo pro přípravu oblíbeného Sushi.
Jak si nejraději připravuji rýži já:
U mě osobně záleží hlavně na čase, který na uvaření rýže mám. Pokud pospíchám a nechce se mi u plotny stát, jasnou volbou je parní hrnec. Rýži tam jen nasypu, zaliji jednou tolik vody a za 20 minut si hotovou rýži vyzvednu. Mezitím stihnu třeba vyvenčit pesany.
Když si chci ale pochutnat nebo když třeba připravuji zdravé rizotko, tak nejdřív v kastrůlku rozehřeji máslo, suchou rýži na něm krátce osmahnu. Tak, aby bylo každé zrníčko obalené voňavým máslem.
Pak rýži zaliji jednou takovým množstvím vody, osolím, stáhnu plamen a pod pokličkou dusím, dokud se celá voda nevsákne do rýže. Nemíchám, nezasahuji do procesu, to až úplně po dovaření. Vidličkou kastrůlek lehce promíchám, aby se odpařila pára, a pak už jen vesele hotovou rýži servíruji. Mrkni na kompletní návod vaření rýže zde.
🥥🥑 🍎 Oblíbené zdravé snídaně si zdarma vyzvedni ZDE > 🌞
Proč je pytlíková rýže nezdravá?
Je to strašně snadné! Vařicí voda a plast? Tak to opravdu nechceš!
U mě rozhodně nikdy doma nenajdeš rýži ve varných sáčcích. Přijde mi opravdu nezdravé vařit rýži vlastně v plastu, kterým pak ta rýže navíc načichne, brrrr!
A na "řečičky" výrobců o nezávadném plastu opravdu neskočím :-). Navíc mi nepřijde tak strašná práce, připravit si rýži bez sáčku :-).
Došla jsi k závěru mého článečku: „Leze ti klasická rýže krkem?
Mám pro tebe schovanou jednu babskou radu – rýži nasyp do obyčejné ponožky (vyprané), udělej uzlík a strč na 30 vteřin do mikrovlnky. Krásně se ohřeje a ty si potom rýžovou „fusekli“ přilož na místo, které máš ztuhlé, nebo jinak bolavé :-). Je to úžasné!
Co jsem pro tebe napsala a natočila zdravého:
Po tomto rýžovém článku ženy čtou:
Určitě rýžový článek SDÍLEJ, budu za to moc ráda :-). Tvoje fitness Danča.
Comments