top of page

Jak uvařit rýži a chyba, kterou určitě děláš

Chceš si na rýži opravdu pochutnat? Chceš se naučit snadný postup, který ti ušetří i kačky?

Jak uvařit rýži
Jak uvařit rýži a chyba, kterou určitě děláš

Toužíš po výborné chuti, kterou dokáží vykouzlit špičkoví kuchaři?


Dodrž můj snadný návod a já tě naučím uvařit rýži na jedničku s hvězdičkou.


Jsem online fitness trenérka Danča Hájková a učím ženy zdravě vařit, cvičit i hubnout.


To vše přirozeně, bez doplňků stravy a s úsměvem na tváři ❤️. Dnešní recept bude na velmi snadnou dušenou rýži. Právě rýži miluje celá moje rodina, takže rýžujeme opravdu často 😂.5 chyb při 😵🤕🤮 cvičení, které ŽENY 💃 neustále OPAKUJÍ... Video dárek si zdarma vyzvedni ZDE >


Rýžové body jsou následující:

 • Veliká chyba s rýží ve varných sáčcích

 • Základní druhy rýže a kdy a kam jakou použít?

 • Basmati a Jasmínová rýže - rozdíly a která je lepší?

 • Jak uvařit rýži - podrobný návodVeliká chyba s rýží ve varných sáčcích:

Začnu tím, že vařit umělou hmotu není opravdu nic zdravého. A rozhodně nevěřím tomu, že se z pytlíku při vaření nic neuvolňuje...


Pokud patříš do velmi početné skupiny žen, která rýži připravuje z varných sáčků, tak ti musím na 100 % říct, že se připravuješ o úžasný kulinářský zážitek.


Jen jednou si připrav rýži podle mého návodu a garantuji ti, že se k pytlíkáčům už nikdy nevrátíš ✅.


Také předvařená/předpařená rýže, neboli parboiled není žádná výhra 😡.


Rýže, která je označená parboiled je technologicky zpracována, aby po uvaření nelepila. Rýže se vakuuje, pak se namočí a pod velkým tlakem "předvařuje".


Povrch rýže tak ztvrdne a po uvaření nelepí. Takto upravená rýže se tedy lépe připravuje, ale chutná opravdu divně...


Právě rýži parboiled hojně využívají ve školních kuchyních a v "rychlých" jídelnách, kde je na prvním místě "pohodlnost" a někde v pozadí chuť.
Základní druhy rýže a kdy a kam jakou použít?

Aby to nebylo tak snadné, tak existuje kopa druhů rýže. Já ti to ale usnadním a vystačíme si se dvěma druhy. Hlavní rozdíl poznáš ihned na pohled. Jde o dlouhozrnnou a kulatozrnnou rýži.


Dlouhozrnná rýže
Dlouhozrnná rýže

Dlouhozrnná rýže (zrno rýže je dlouhé a špičaté).


Tato rýže se výborně hodí do pokrmů, kde vyžaduješ oddělená zrníčka.


Tyto rýže se používá pro dušení pod pokličkou nebo v troubě. Právě tuto rýži budeme vařit. Do dlouhozrnné rýže patří rýže jasmínová i rýže basmati.


Jde o běžně dostupné a levné rýže, které připravuji nejčastěji. V každém obchodě na tyto rýže určitě narazíš.


Kulatozrnná rýže jak uvařit rýži
Kulatozrnná rýže

Kulatozrnná rýže (zrno je menší a "naducané").


Tuto rýži uplatníš v baště, kde potřebuješ lepivou, kašovitou konzistenci.


Kulatozrnná rýže při přípravě uvolňuje škrob, hodně houstne a opravdu moooc lepí. Pokud budeš chystat suši, nákyp nebo rýžovou kaši, tak sáhni právě po kulatozrnné rýži.
Basmati a Jasmínová rýže - rozdíly a která je lepší?

Jelikož budeme rýži dusit, tak už víš, že je lepší koupit dlouhozrnnou rýži 👍. No ale jakou? Basmati nebo jasmínovou rýži? Mě osobně více chutná rýže jasmínová a dělám hlavně tu.


Jasmínová rýže mi přijde více "voňavá" i chutnější. Navíc trošičku lepí, což mám raději než rýži, která se úplně sype a každé zrnko je odděleno zvlášť. Tato rýže pochází z Thajska a v Čínské kuchyni se používá nejvíce.Basmati rýže je po uvaření hodně nadýchaná a nejvíce se používá v indických pochoutkách. Zrna jsou po uvaření opravdu dlouhá a né příliš lepkavá. Doporučuje se při hubnutí pro její nízký glykemický index.
Jak uvařit rýži - podrobný návod:

Než začneme, tak zdůrazním detaily, které jsou poměrně důležité.


1) Ideální hrnec:

Na vaření rýže se nejvíce hodí široký hrnec. Díky širokému hrnci je rýže hezky rozprostřená a není "do patra". Pokud bys zvolila úzký, ale vysoký hrnec, tak se rýže "udusá". Vrchní rýže udusá tu vespod a přijdeš tak o nadýchanost. Vyber tedy hrnec co nejširší, aby se ti rýže co nejvíce rozprostřela. No a bez poklice dušení nebude, tak si samozřejmě najdi i poklici, která na hrnec sedne jako.... :-).2) Kolik rýže a vody:

Hrnec už máš, tak teď rýži a vodu.

Dej si vařit cca 1 litr vody. Mám vyzkoušeno, že jeden strávník zbaští asi 80 g suché rýže.

Přesné množství vody se odměřuje na objem a né na váhu rýže. Rýži tedy přesyp do hrnečku. Na jeden hrnek rýže budeš potřebovat jeden a půl hrnku uvařené vody.3) Rýži proplachovat nebo ne?

Jeden kuchař mi radil, že se rýže musí proplachovat, protože tak docílíš lepší chuti. Druhý kuchař mi tvrdil, že pokud rýži nepropláchneš, tak docílíš větší nadýchanosti. Teď záleží, co je pro tebe důležitější.


Já osobně rýži proplachuji, protože nevěřím, že v dnešní chemické době není rýže pro dlouhodobé skladování nějakým způsobem ošetřena.


Každý obchodník totiž ocení dlouhodobé skladování bez rizika plísní nebo škůdců... Rozhodnutí je na tobě :-).4) Máslo nebo olej?

Za mě rozhodně máslo nebo ještě lépe přepuštěné máslo ghí :-). Rýže je pak mnohem chutnější. Toto ti potvrdí i špičkoví kuchaři. Rýže na másle je prostě dokonalost ❤️.
5) Hlavně rýži nemíchej a nemrkej pod pokličku

Jde o častou chybu, kterou si rýži pokazíš. Rýže se při dušení NEMÍCHÁ!!! Pokud ji v průběhu dušení promícháš, tak porušíš zrno a uvolníš tak škrob.


To samé platí pro kuchařky nedočkavky! Pod poklici se nedívej a vyčkej! Tvoje nedočkavost způsobí jen ulepenou a udusanou rýži :-(.
Jak uvařit rýži - podrobný návod:

 1. Dej si vařit asi litr vody.

 2. Široký kastrol dej na kamna a pořádně zahřej na plný plamen. Přidej máslo (asi 3-5 polévkových lžic) a nech rozpustit.

 3. Přidej propláchnutou rýži a míchej, ať se ti rýže nepřipálí. Takto rýži restuj asi 1 minutku.

 4. Přilij uvařenou vodu (jeden a půl hrnku). Dej si pozor, ať si neublížíš... Bude to hodně prskat. Ještě osol (asi 3-4 špetky) a zamíchej. To bylo tvoje poslední míchání!!!

 5. Teď rýži přiklop pokličkou a plamen dej na úplné minimum nebo úplně odstav a zabal do peřin nebo deky. Takto zachumlanou rýži nech "dojít". Za 15 minutek máš rýži hotovou.

 6. POZOR! Již žádné míchání ani koukání pod pokličku, jinak si celou rýžovou parádku pokazíš.

 7. Po 15 minutách rýži lehounce promíchej vidličkou, ať se odpaří pára a servíruj.
Po návodu na uvaření rýže ženou čtou:
Ženy DNES ode mě nejvíce kupují:
Věřím, že sáčkovou rýži budeš v obchodě jen míjet a maximálně jí zamáváš 🙋‍♀️. Osvědčil se ti můj návod na vaření rýže? Budu moc ráda, když mi napíšeš, jak ti nově připravovaná rýže chutnala. Můj osobní e-mail je: Danca@nechcichybovat.cz


Chceš pomoci s hubnutím, zdravým jídelníčkem, cvičením nebo motivací? Pokud bude ještě volné místo, tak získej fitness členství pro ženy zde. Moc ráda ti se vším pomohu 😍.


Ahoj - tvoje online fitness trenérka Danča.

18 278 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

3 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating

Jen tak memochodem....chybí údaj jak dlouho rýži vařit.Petr

Like
Heloušek
Heloušek
Apr 08, 2021
Replying to

Ja vařím cca 10 až 15min záleží na množství poté odstavím a nechám dojit pod pokličkou 😊

Like

Heloušek
Heloušek
Nov 01, 2019

Ahoj, tak jsem dneska udělala rýži podle tebe a je to bomba, je úžasná konečně ji nemám rozvařenou a přichycenou na kastrolu... Paráda moc děkuji za tento postup 🤩🤩🤩😍😉☺️☺️

Like
bottom of page