Jaké má červená řepa účinky na zdraví?

Aktualizováno: 22. 8. 2019


Někdo má červenou řepu rád, jiný jí má spojenou jen s vnucováním ve školní jídelně, nebo na táborech, kde nestála za nic. Já mám to velké štěstí, že moje babička vždycky byla a je skvělou zavařovací babí :-).

Bez její naložené řepy si to neumím představit. Červenou řepu zbožňuji téměř ke každému jídlu z brambor už odmala, a to jsem ani trochu netušila, jak je vlastně řepa a její účinky na zdraví geniální.

Co chytrého se dozvíš v článku: „Jaké má červená řepa účinky na zdraví?“

  • Co je to vlastně červená řepa?

  • Proč zázrak? Co všechno mi červená řepa dává?

  • V čem mohu červenou řepu konzumovat?

  • Pěstování červené řepy není těžké.

Co je to vlastně červená řepa?

Jedná se o zeleninu, ze které se nejvíce využívá její kulatý kořen. Někdo baští z červené řepy i zelené listy, které se připraví vařením, či dušením. Mladé, čerstvé výhonky zkus třeba vhodit do svého oblíbeného smoothie.

Červená řepa má svoji specifickou a známou barvu – temně rudou. Velice chutná je jak v syrovém stavu – v salátech spolu s křenem, česnekem, jablíčky a jinými přísadami, ve smoothie se špenátem, tak i jako nakládaná, nebo vařená.

Mezi nejznámější využití červené řepy určitě patří slavná polévka boršč, který když ti uvaří nějaká hospodyňka přímo z Ukrajiny, tak se budeš 2 dny olizovat až za ušima :-).

Proč zázrak? Co všechno mi červená řepa dává?

Málokoho asi napadne, že červená řepa je až tak zdravá pro náš organizmus. Řepa obsahuje neskutečné množství vitamínů – B, C a mnoho dalších a minerálů například – sodík, draslík, hořčík železo….

Vysoký obsah železa a kyseliny listové bojuje s chudokrevností, detoxikuje organizmus, čistí krev. Červená řepa také pomáhá předcházet onemocnění srdce.

V řepě je obsažen také Betain – ten zabraňuje kornatění tepen a podporuje činnost jater.

Dále například Betacyanin – antioxidant, který je velice vítán pro své účinky proti rakovině.

Nezapomeňme na vlákninu – skvělého pomocníka při zdravém hubnutí. Červená řepa obsahuje rozpustnou vlákninu, která pomáhá správnému trávení jídla v žaludku. Tím se stará o nepřibírání na váze. Také upravuje stolici a zbavuje střeva všech nezdravých látek. Červená řepa také snižuje cholesterol.

Zázračná červená řepa podporuje růst buněk. Dokáže aktivovat tvorbu červených krvinek. Řepa také dokonce zbavuje náš mozek jedovatých látek!

Lékaři doporučují pít přímo šťávy ze syrové řepy, které můžeš smíchat i se šťávou z jablíček, pomeranče, mrkve, celeru – všechny jsou moc zdravé.

Také sportovci už přišli na skvělé účinky červené řepy. Pijí sklenku šťávy z červené řepy, nebo dvě před tréninkem a tím si podpoří lepší sportovní výkon.</