top of page

Jak si vytvořit zdravý návyk na běhání


Donutit se v životě k čemukoli, do čeho se ti moc nechce, je velmi těžké. Ale když se ti konečně začne chtít – tak neváhej ani minutku a chytni tu chuť za pačesy!

Popadni vytahanou mikinu, nazuj si správné tenisky, a že nejsi zrovna učesaná?

Napař si kšiltovku a hlavně – každý ti může být ukradený.

Pokud se ti podaří donutit své tělo k akci a bojíš se předem, že „ti to nevydrží,“ poradím ti, jak si vytvořit zdravý návyk na běhání :-).

Co zajímavého ti přinese můj článek „JAK SI VYTVOŘIT ZDRAVÝ NÁVYK NA BĚHÁNÍ?“

  • Člověk je lenoch

  • Rady jak začít běhat

  • Jak získat zdravě běhací návyk?

  • Pozor na přehnanou snahu!

  • + pravidelná motivace pro ŽENY

Člověk je lenoch

Znám sice pár lidiček, kteří jak já říkám mají snad nějaký náhradní zdroj energie a jsou neunavitelní, ale větší procento naší populace patří do kategorie lenochů.

Takže na jednu stranu se můžeš cítit uklidněná, že v tom nejsi sama, ale na druhou stranu by tě tvá nadbytečná kila měla z této škatulky vyhnat.

Je to jako třeba s vařením. Tak se ti do něj nechce. Ale když ucítíš tu vůni tvořené dobroty, začne tě to bavit, dostaneš chuť to dovařit a těšíš se, až svou práci zakončíš s příborem v ruce.

A ještě potom vnímáš doznívání chutí a máš skvělý pocit, že ses přemohla a udělala sis radost. O zbytku mlaskající rodiny ani nemluvím :-).

Tak takhle je to i s během.

Tak se ti do něj nechce. Ale když už vyběhneš, ucítíš ten příval energie a čerstvého vzduchu, začne tě to bavit a dostaneš chuť běžet, jako o závod. Přijde únava a ty se těšíš, až doběhneš domů a svůj sportovní výkon zakončíš sprchou a ručníkem v ruce.

A ještě dlouho si užíváš doznívání pohybu a máš skvělý pocit, že ses přemohla a udělala sis radost. O boji, který jsi vyhlásila svým kilům, ani nemluvím :-).

Rady jak začít běhat

Je potřeba zhodnotit své předpoklady pro běhání. Nejde hodit všechny nadšence do jedné kupy. Takže můj první návod se týká skupinky žen, které nikdy neběhaly, nebo už je to dááávno. A také těch, kterým už není 20 let, kdy šlo všechno samo anebo těch, které mají velkou nadváhu.

Patříš sem?

Tak začni s během pěkně pomalinku! Vyrážej postupně nejprve na svižné procházky, které se snaž vytáhnout na 30 minut. Teprve až se ti to podaří 3x v týdnu bez problémů a budeš se cítit na popoběhnutí, tak s chutí (ale i s opatrností) do toho.

Ber si sebou hodinky a nejlepší je uhlídat si 3 minuty lehoučkého běhu a 5 minut chůze.

Určitě se nelekej toho, že běhání hned nepůjde tak hladce. Správně dýchej a nesnaž se běžet, jako o závod. Může to trvat i týdny, než si troufneš přidávat více běhu, než odpočinku. Ale to tě nemůže odradit – vždyť už si s během začala!

Až dospěješ do stádia, kdy – jak radí jeden vrcholový sportovec, uběhneš 30 minut v kuse a ještě při tom v pohodě zvládneš „pokecat“ s kamarádkou, tak teprve nadejde čas pro zvýšení intenzity běhu :-).

Běh a druhá skupina žen:

Patříš do druhé skupinky žen, které potřebují fyzičku jen „oprášit“ a běh jim už někdy byl blízký? Super! Začni běhat hned.

Zkus nejprve 10 minut běhu obden – nic se nemá přehánět! A postupně, ale s rozumem, si běh začni přidávat po 5 minutách. Až si opět na běhání zvykneš, tak už sama na sobě poznáš, kolik toho zvládneš :-).

Jak získat zdravě běhací návyk

Každému vyhovuje jiný podnět pro pravidelnost. Já však doporučuji najít si v týdnu pravidelný čas, který se rozhodneš využít právě jen pro běhání.

1) Ať už je to ráno – přivstat si, anebo večer třeba místo negativních zpráv v televizi. Skvělé pro vypěstování si zdravého návyku je domluvit se s kamarádkou, která stejně jako ty uvítá to, že nemusí běhat sama. Navíc se hodí vzájemné hecování :-). To ale neznamená, že pokud ona nepůjde, tak ty také ne!!!

Běhat je nejlepší tak 2 hodinky po jídle. Před vystartováním slupni třeba jen půlku banánu, a druhou dojez hned po doběhnutí – doplníš energii.

Pokud se rozhodneš běhat ráno před snídaní, tak začni jen tím banánem či jablíčkem a pak vyběhni. Až dorazíš domů, hnedka se vrhni na pořádnou snídani.

2) Dalším podnětem pro zdravý návyk na běhání je ten, že tě to musí bavit. Takže opět záleží na tom, jak si to nastavíš v hlavě :-).

3) Chtěla bys nějaký můj tajný trik na zdravý návyk? Kup si nějakou dražší, ale úžasnou přírodní kosmetiku. Já mám takový zdravý olej do sprchy se třpytkami. A protože je dost drahý, je mi takový vzácný, tak si ho dávám v té sprše jen za odměnu po cvičení.

Nikdy jindy. A to bys nevěřila, jak se celé to cvičení těším, až po té skvostné lahvičce sáhnu. Musíš se prostě za svůj výkon naučit odměňovat :-).

Pozor na přehnanou snahu!

Dávej si pozor na to, abys nepřehnala začátek svého běhání! Je sice úžasné, že ses do sebe tak pustila, ale bacha – nadměrné přetížení ti může způsobit velkou únavu, nebo ti může přivodit úraz.

A to vše tě od tohoto skvělého běhu odradí. Pokud tě budou delší dobu zlobit kotníky, nebo achilovky, určitě neběhej přes bolest!!

Je lepší v běhu polevit, vrátit se k chůzi a počkat, jestli bolení úplně odezní. Místo běhu třeba vytáhni na nějakou dobu kolo.

A také nezapomínej na kvalitní běžeckou obuv – to je základ, na kterém nešetři! (už máš ušetřeno za fitka :-)).

Co říci na konci článku „Jak si vytvořit zdravý návyk na běhání?“

V dnešní uspěchané době je opravdu těžké najít si čas jen pro sebe.

Stále upřednostňujeme své povinnosti a úkoly a život nám protéká mezi prsty. Špatně jíme, málo spíme, nedopřáváme si vůbec žádnou radost. Kašleme na sebe!

A díky tomu nám přibývají nové problémy a starosti – s váhou a tůčky, které nás deptají, počínaje, nemocemi konče.

Zkus nenechat věci dojít až do extrému a opravdu si ten čas na běh nebo jakýkoliv pohyb najdi. A až se ti podaří vytvořit to správné těšení se na běhání a až zjistíš, že na tobě začínají plandat kalhoty – pocítíš obrovskou radost.

Vyhrála jsi totiž sama nad sebou!

+ Pravidelná motivace pro ŽENY

Motivace není nikdy dost :-).

Tu moji - oblíbenou - pravidelnou motivaci ZÍSKÁŠ DNES ZDE >>>

Po článku o běhání a zdravém návyku - ženy čtou:

 

Můj oblíbený spalovač tuků na běhání najdeš DNES ZDE >>>

 

Jak si vytvorit zdravy navyk na beh
1 831 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page