Káva a kofein. ANO-NE?


Studie z roku 2013, která byla publikována American Heart Associations Scientific Sessions, přinesla zajímavá zjištění, týkající se kofeinu a funkce tzv. malého krevního oběhu.

Ukazuje, že oblíbený nápoj - káva, a to hned vedle čaje, je zdravotně přínosným a podpůrným prostředkem při hubnutí.

Vědci se zaměřili na krevní tlak, cirkulaci krve v prstech, srdeční tepovou frekvenci a tzv. cévní odpor.

Tyto parametry sledovali u 27 zdravých dobrovolníků – jednak po vypití bezkofeinové kávy, jednak po kávě obsahující kofein.

První den experimentu vypil každý dobrovolník pět šálků kávy, z nichž některé byly bez kofeinu a další s obsahem kofeinu.

Dobrovolníkům však nebylo řečeno, která z obou káv se jim aktuálně podává. Za dva dny byl test zopakován znovu, ale druhy kávy byly vyměněny. Výzkumníci měřili u těchto jedinců průtok krve v konečcích prstů, a to po podání kávy s kofeinem a bez kofeinu.

Byli překvapeni, do jaké míry se malý krevní oběh, který zajišťuje dodávku čerstvé krve do svalů, stimuloval kofein. Zlepšený průtok krve v konečcích prstů byl u dobrovolníků 1,5 hodiny po podání kofeinové kávy o 30% vyšší než u skupiny, která byla podána káva bez kofeinu.

Malý krevní oběh měl lepší funkci při pití kofeinové kávy.

Kofein však neměl takový vliv na srdeční tepovou frekvenci a působil jen mírné zvýšení krevního tlaku v porovnání s kávou bez kofeinu.

Doporučení:

Kávu si bez obav určitě dej. Dvě-tři kávy za den je rozumná míra :-). Já mám třeba nejradši kávu rozpustnou značky Jacobs Velvet :-).

Online cvičení + DÁREK:

Nová videa, která si můžeš zacvičit doma ► najdeš zde: DancaVideo.com

Ahoooj Danča :-)


#DančaHájková #DanaHajkova

84 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše