top of page

Beh a hubnuti


Další velmi častou otázkou, které mi denně chodí, je na téma běh a hubnutí. Dá se hubnout jenom běháním? Kolik kilometrů musím uběhnout, abych zhubla?

Jak často musím běhat? Jak rychle?

A na to já reaguji první mou otázkou: „A baví Tě to?“

Dalo by se tedy říct, že běh a hubnutí funguje, ale!

Jak už ses dočetl/la v jednom z mých starších článků, hubnout a tvarovat postavu můžeš jakýmkoli pohybem, klidně i pomalou a klidnou jógou. Není nutné uběhnout 2x v týdnu maraton. Ale první věcí, kterou si musíš uvědomit je, proč ten či onen sport děláš. Pokud to děláš jen a jen pro krásnější postavu a přitom z toho máš vlastně nervy, tak to rozhodně nemá tak velký, ba možná i žádný efekt.

Většina lidiček běhá z jednoho hlavního důvodu, který je pro všechny společný. Vyčistí si při běhání hlavu. Spojení čerstvého vzduchu a přírody je nenahraditelný zážitek.

A neznám lepšího terapeuta než je příroda a já sama. Jen já, bez nikoho, maximálně s nějakou příjemnou hudbou ve sluchátkách. Já osobně běhat moc nechodím, protože nemám úplně v pořádku kyčle a běh mi jako takový není dvakrát příjemný. Takže i kdyby mi někdo tvrdil, že mám na videu větší zadek a že bych měla začít běhat, abych zhubla, tak mě k tomu opravdu nedonutí. Nicméně ráda chodím a kdykoli můžu, jsem někde na horách a tam pak ty procházky dostávají rozměr, který se dá výkonu při běhu přirovnat.

Ale teď zpátky k otázce, co běh a hubnutí.

Ano! Běhání je na hubnutí vhodné! Samozřejmě pro lidi s velkou nadváhou (tím myslím u žen nad 90 kg, u mužů nad 120 kg) není běh vhodný na jejich klouby a kolena s kyčlemi mohou dost trpět. Těm bych doporučila hubnout právě onou obyčejnou chůzí, pěkně v tempu a třeba i s holemi na nordic walking. Na samotný běh a hubnutí přijde čas až po zhubnutí několik málo kilogramů.

Když říkám chůze pěkně v tempu, tak tím myslím, alespoň 6km/hodinu. I když si půjdeš zaběhat nebo jen svižnou chůzí na procházku a chceš hubnout, tak by sis měl/la pěkně propotit tričko :-) Jestli se pohybuješ při běhu či chůzi v dobré tepové frekvenci, poznáš snadno i na svém dýchání. Najdi si hranici, kdy ještě neumíráš, ale zároveň už bys nebyl/la schopný/ná mluvit s kamarádkou :-) Pokud chodíš běhat s nějakým parťákem a celou cestu prokecáte, tak se pálení tuků určitě nedočkáš :-) Pěkně přidejte a povíte si to po běhání.

Jak daleko bys měl/la běžet pro svou štíhlejší linii aby běhání a hubnutí fungovalo?

Každý má samozřejmě jiné možnosti, jak časové, tak fyzické, takže nemohu vytvořit nějaké obecné pravidlo. Spíš je důležitější, jak dlouho mám běhat. Pro rychlé výsledky bys měla běhat alespoň 45 minut a minimálně obden.

Zdá se Ti to extra náročné? Ona taky krásná postava není zadarmo :-) Co když ale nedokážeš běžet v kuse třičtvrtě hodiny? Máš nastavené zbytečně rychlé tempo. Zkus ubrat a začít velmi pomalým poklusem. Nikdo Tě nehoní, neboj :-) Postupně se budeš určitě zlepšovat a uběhneš s každým měsícem delší vzdálenost a hubnutí se dostaví. Hlavní je u běhání nepřepálit ten začátek a třeba se vůbec nestydět, když Ti připadá, že se jen ploužíš a všichni na Tebe koukají. Ať si každý trhne nohou, je to Tvá běžecká chvilka, kterou si udělej přesně podle svých představ.

Aby se Ti s běháním lépe hublo, stáhni si nějakou Tvou oblíbenou hudbu, která Ti třeba i pomůže překonat nějakou tu krizi v půlce trasy. A nemusí být ani dynamická, jen se Ti musí líbit. Já třeba běhám (když teda jednou za čas vyběhnu) na RNB a soul a nikdo mne nechápe :-)

Běhání nebo rychlá chůze je dobrá na Tvou fyzičku, zdraví, pomůže Ti zhubnout přebytečná kila a dokáže i hezky vytvarovat zadeček a nožky. Jen musíš vydržet.

A když chceš mít i pěkně zpevněno a vidět nějaké ty svalíky, přidej si jednou týdně nějakou pěknou posilku. Třeba moje 3 desetiminutovky hnedka za sebou :-)

Ještě Tě možná napadá, jak je to s běháním a hubnutím na páse v posilovně?

Má to stejný účinek jako venku?

No určitě ano, má to taky skvělý efekt, ale zase se musíš pěkně zadýchat a ne žádná pohodička, při které si snad ještě stihneš číst časopis nebo facebookovat!!!

Ideální pásy na běhání jsou manuální, které si rozhýbeš vlastní silou a koriguješ si páčkou nebo čudlíkem pouze odpor a sklon pásu. Ale i klasické elektrické, které se Ti samy točí pod nohama, jsou fajn, nastav si tam ale aspoň 7 km/h běžeckou rychlost. Zase ale pozor, ať si nerozbiješ čumec :-)

Že Tě běhání na páse 45 minut nebaví?

Vůbec nevadí, na závěr mám pro Tebe radu na jednoduchý běžecký trénink, který bude na hubnutí úplně nejlepší.

Běh a hubnutí - rozpis tréninkového plánu.

10 minut běh na páse

5 minut posilka nějaké partie (je jedno, jakou zapojíš, ale zase se úplně neválej :-) )

5 minut běh na páse

5 minut posilka

5 minut běhání na páse

5 minut posilka

10 minut běhání na páse

Snad jsem ti aspoň trošku s otázkou běh a hubnutí pomohla. Na nic nečekej a ihned zítra si naplánuj běžeckou trasu, která bude tvoji cestou k hubnutí. :-)

Pod článek můžeš psát svoje dotazy, které se nemusí týkat jen běhání a hubnutí, ráda ti odpovím i na jiné otázky.

Měj se krásně, ahojky fitness trenérka Danča Hájková.

Oblíbené členství dnes ZDE


beh a hubnuti

3 584 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page