top of page

Artyčok a zdraví

Našla jsem si fotku s políčkem, na kterém je pěstována prazvláštně vypadající rostlina, kterou je

velmi zdravý artyčok. Na delších silnějších stoncích se pohupují takové šupinaté palice, o kterých se říká, že je to vlastně jedlý bodlák.


Zajímalo mě, jakže se vlastně tato zelenina zpracovává a jak artyčok chutná. Dozvěděla jsem se veledůležitou informaci – artyčoky totiž krom jiného podporují zdravé činnosti uvnitř tvého těla, podporují zdravým způsobem trávení a metabolismus, takže tím pádem jsou skvělým pomocníčkem při zdravém hubnutí :-).Co se dozvíš v mém článečku: „ARTYČOK a ZDRAVÍ:“

  • Co je artyčok zač a kde a jak se mu daří.

  • Triky na nákup a skladování artyčoků, abys zachovala co nejvíce artyčokového zdraví.

  • Co vše obsahuje tento „bodlákovec?“

  • Jak artyčoky působí na tvůj organizmus?

  • „Zneužití“ artyčoků pro kuchyň + video návod na zpracování artyčoku.🎁 Tvůj DÁREK: Chceš rychle a zdravě zhubnout? Moc ráda ti pomohu ❤️. Moji kompletní péči pro ŽENY si prohlédni ZDE >


Co je artyčok zač a kde a jak se mu daří:

Artyčok je zdravá zelenina, které se nejlépe daří ve Středomoří. Vyrůstá až do jednoho metru a konzumovat se z artyčoku dají listy i stonky. Artyčok je teplomilná rostlina, která by u nás nepřežila díky mrazům. Pro svůj růst potřebuje artyčok hodně teplo a vlhko. Proto se u nás artyčoky většinou nepěstují.Triky na nákup a skladování artyčoků, abys zachovala co nejvíce artyčokového zdraví:

V našich obchodech se na pultech nejvíce nachází zelené a fialové artyčoky. Vybírej si takové, aby nebyly vyschlé a neměly hnědé fleky.


Artyčoky moc dlouho nevydrží, takže pro uchování v lednici je zabal do fólie. Přečkají tam tak kolem čtyř dnů. Také se prodávají nakládané artyčoky v konzervě. V této podobě ale už ztratily trochu ze svých zdravých vitamínů. Nejlepší je zpracovávat všechny druhy artyčoků čerstvé.Co vše obsahuje tento „bodlákovec?“

Artyčok se může pochlubit mnoha zdravými vitamíny – A, B, C, E, K. Dále pak obsahuje spoustu účinných látek – vláknina, bílkoviny, sacharidy, vápník, železo, fosfor, sodík, zinek, měď, draslík, hořčík, omega 3 a 6 kyselina, lutein, kyselina listová a pantotenová.Jak artyčoky působí na tvůj organizmus?

- jako hlavní věc stojí za zmínku, že artyčoky jsou úžasným pomocníkem při zdravé detoxikaci těla. Artyčoky pročišťují organizmus od škodlivin.


- podporují obranyschopnost těla.

- urychlí a zlepší ti trávení, vyladí ti stolici.

- při cukrovce dokážou artyčoky snižovat hladinu cukru v krvi.

- snižují cholesterol.

- zlepšují funkci jater a žlučníku.🥥🥑 🍎 Oblíbené zdravé snídaně si zdarma vyzvedni ZDE > 🌞


„Zneužití“ artyčoků pro kuchyň + video návod na zpracování artyčoku:

Labužníci, kteří dávno artyčokovou rostlinu znají, jí konzumují na mnoho zdravých způsobů. Artyčok se dá baštit syrový, vařený, grilovaný, pečený, dušený, smažený…. Také se nakládá do sladkokyselého nálevu.


Hodně oblíbený je naplněný různými chutnými nádivkami jak z masa, tak třeba ze sýrů a bylinek. Zapékat můžeš artyčok podle neskutečného množství zdravých receptů. Výbornou pochoutkou je také v klasických lasagních, nebo i jen uvařený a promíchaný s marinádou, jako samostatná příloha k masu.


Artyčok je velice zdravá zeleninka a v kuchyni má široké využití. Dá se z něho uvařit čaj, vyrábí se z něj alkoholické i nealkoholické nápoje.


Video návod na zpracování artyčoku:

Příprava artyčoků vyžaduje trochu znalostí, jak se s ním popasovat, abys jej správně zpracovala. Nebudu ti zde popisovat postup, neboť můj artyčokový popis by byl na 3 stránky :-). Ale doporučuji ti zkouknout přípravu na videjku. Video návod na loupání a zpracování artyčoku zde.Dopídila ses až na konec mého článečku „Artyčok.“

Na závěr mi nezbývá než ti doporučit, abys zdravý artyčok také vyzkoušela. A možná přijdeš na to, že jsi objevila zdravou zeleninku, která ti nesmírně šmakuje a ještě ke všemu celkově udržuje tvé tělo zdravé a dokonce prý pomáhá udržet mladistvý vzhled.


Takže jukni na kuchtíka, který artyčok přímo s láskou předvádí a pusť se do nějakého zajímavého a zdravého receptíku.Co jsem pro tebe napsala a natočila ❤️ zdravého ❤️:Po zdravě artyčokovém článku ŽENY čtou:


Svoje dotazy ohledně zdravého hubnutí, cvičení nebo motivace mi prosím posílej na můj osobní email: Danca@nechcichybovat.cz Měj se krásně, ahojky - tvoje online fitness trenérka Danča.


2 326 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page