top of page

Cvičení pro kancelářské krysy


Věřím, že název článku cvičení pro kancelářské krysy nikoho neurazí! Prostě se to jen tak říká: „kancelářská krysa“ :-). Určitě si to tedy neber osobně a pozorně si tento cvičící článek pro kancelářské krysy dočti až do konce. Určitě ti pomohu rozhýbat se, cítit se lépe a zdravě.

Super, takže jsem tě neurazila :-). Věděla jsem, že nejsi suchar :-).

Co ti v článku – cvičení pro kancelářské krysy prozradím?

 • Jaké nebezpečí ti hrozí, pokud nebudeš v kanceláři cvičit?

 • Ukázka cvičení pro kancelářské krysy

 • Zdravé sestavy pro cvičení v kanceláři

 • Cappuccino v kanceláři, kdy je nezdravé?

Jaké nebezpečí ti hrozí, pokud nebudeš v kanceláři cvičit?

Australský průzkum naznačuje, že za epidemii nezdravé obezity může stále více pracoviště: čím déle lidé sedí u stolů v kanceláři, tím více tíhnou k tloustnutí. Dnešní člověk pracující v kanceláři prosedí cca víc, než tři hodině denně, 30% pracujících sedí víc než šest hodin denně.

Muži sedí v kanceláři v průměru 210 minut (o dvacet minut víc než ženy v kanceláři). Těch 20 minut navíc zřejmě znamená citelný rozdíl, protože se u nich tloušťka vyskytuje častěji než u žen.

Lidé, kteří pracují v kancelářích, stráví tolik času sezením u pracovního stolu, že riskují nezdravou žilní trombózu, která způsobuje tvorbu smrtelných krevních sraženin, jenž se mohou dostat do srdce, plic nebo mozku.

Trombóza se nejčastěji vyskytuje u osob, které sedí natěsnány v úzkém prostoru. Ze šedesáti dvou pacientů, kteří se dostali na Novém Zélandu do nemocnice s krevními sraženinami, jich 35% trávilo dlouhou dobu sezením za stolem v kanceláři. No asi moc v té kanceláři necvičili! Mnozí z nich seděli v práci v kanceláři bez přestávky 3-4 hodiny, aniž by vstali natož, aby v kanceláři cvičili. Ti co na tom byli se zdravím nejhůře, seděli v kanceláři ohromujících 15 hodin denně. Samozřejmě bez zdravého cvičení.

Trombóza samozřejmě neohrožuje jen zdraví. Rostoucí břicha omezují pohyblivost mnoha lidí (je divné, že jim to není divný a nezamyslí se nad svým zdravím), kteří navíc zjišťují, že zvyšující se váha ovlivňuje nejen jejich fyzické zdraví, ale i psychické výkony.

Pokud potřebuješ další pobídku, aby ses začala hýbat a cvičit, zvaž fakt, že díky cvičení zlepšíš celý svůj život. Stačí jen začít a nechat se překvapovat, jaké přínosy ti cvičení přinese. No neřeknu ti, že bude lepší to a toto! Pokud opravdu chceš, na novou cestu se vydáš bez příslibů! Nebo také můžeš cvičení pro kancelářské krysy hodit za hlavu, dát si dortík a kydnout se doma k telce :-). Je to tvůj život a záleží jen na tobě, jako moc zdravý bude.

Skutečně neexistuje žádná výmluva, proč více necvičit, i když trávíš většinu dne v kanceláři. Existuje totiž mnoho snadných způsobů jak na to, aniž bys musela přestávku na oběd obětovat cvičení v posilovně.

Ukázka cvičení pro kancelářské krysy

1) Nastav si budík o půl hodiny dříve a jdi pěšky na zastávku nebo do obchodu, kde musíš nakoupit různé potřeby. No je to dobrý začátek před opravdovým cvičením :-).

2) Pokud jezdíš do práce autem, zaparkuj na nejzvadlejším konci parkoviště. No vidíš, už je to jen kousek ke cvičení.

3) Když potřebuješ něco vyřídit spolupracovníkům ve stejné budově, dojdi za nimi, kdykoliv to jde. Taková svižnější procházka za kolegou se dá považovat za mini cvičení v kanceláři.

4) Choď po schodech místo jízdy výtahem. Můžeš s kolegy v kanceláři závodit, kdo bude dřív na svém místě. No není to příjemné cvičení v práci? :-)

5) Choď na toalety co nejvíc vzdálené od tvého stolu. Aspoň to nebudeš držet na poslední chvíli a vyrazíš včas, jinak to nestihneš! :-). Je to zdravější a ještě se cvičně projdeš.

6) Vstaň, když telefonuješ.

7) Navrhni kolegům schůzku, při které se zdravě projdete – čerstvý vzduch může přinést nápaditější myšlenky a chůze zlepší tvoji kondici. Taková procházka je super zdravé cvičení.

8) Používej tiskárnu či kopírku, která je nejdál od tvé kanceláře. No a zdravé cvičení je na světě :-).

9) Dojdi si někam pro oběd, nebo sněz oběd v parku a pak se projdi. Nemusíš tedy cvičit jen v kanceláři, ale pérka si protáhni i mimo kancelář.

No vidíš, cvičení pro kancelářské krysy se dá určitě zvládnout.

Zdravé sestavy pro cvičení v kanceláři

1) Procvičení nohou v kanceláři.

Toto cvičení protahuje svaly a šlachy vzadu na nohách, které tuhnou dlouhým sezením v kanceláři.

Cvičení pro kancelářské krysy a jak na to:

 • Opři se na židli a zasuň ruce pod pravé stehno

 • Přitáhni si koleno k hrudi, pak natáhni nohu rovně před sebe tak daleko, jak můžeš. Povol a totéž cvičení udělej i s druhou nohou. Opakuj toto kancelářské cvičené u každé nohy 4-5x.

2) Cvičení v kanceláři pro pánev.

Toto kancelářské cvičení spočívá jen v nepatrném pohybu, ale účinně posiluje svaly pánevního dna, které jsou také zásadní pro udržení síly břišních svalů

Cvičení pro kancelářské krysy a jak na to:

 • Narovnej se na židli. Zatni břišní svalstvo a snaž se vytáhnout stydkou kost nahoru.

 • Toto kancelářské cvičení pro kancelářské krysy opakuj 20x

3) Cvičení v kanceláři pro uvolnění stresu a napětí.

 • Postav se s nohama rozkročenýma na šířku ramen. Zvedni se na špičky a vytáhni paže nad hlavu.

 • Snaž se střídavě dosáhnout každou rukou co nejvýše po dobu pěti vteřin.

 • Uvolni se a toto kancelářské cvičení zopakuj 5x na každou stranu.

4) Úklony hlavy.

Krční svalstvo při sezení v kanceláři u počítače a nesprávného držení telefonu na rameni tuhne. Toto cvičení zjedná nápravu.

Cvičení pro kancelářské krysy a jak na to.

 • Pomalu ukláněj hlavu doprava co nejdál, pak doleva, dopředu (bradu na klíční kost) a dozadu.

 • Toto cvičení opakuj 2x v každém směru.

5) Protažení hrudníku.

Není dobré, když se ochablé hrudní (prsní) svalstvo napíná a zkracuje následkem hrbení nad stolem (či nad volantem) po několik hodin. Toto cvičení je protáhne.

 • Posaď se s chodily od sebe na šíři boků, lokty ve výši pasu, ruce na kolenou dlaněmi vzhůru. Nadechni se a napřim se, šíji měj uvolněnou. Pomalu vydechni.

 • Znovu se nadechni, lokty ponech ve výši pasu, předloktí roztáhni do stran, abys otevřela hrudník. Ramena se nesmí zvedat. Vydechni.

 • Cvičení pro kancelářské krysy na protažení hrudníku opakuj 5x.

6) Protažení nohou a cvičení pro kancelářské krysy.

Toto je cvičení vhodné k protažení nohou a můžeš ho klidně provozovat i pod kancelářským stolem.

 • Zvedni jednu nohu asi 5 cm nad podlahu.

 • Vytáhni ji vzhůru a dopředu (špičky bys měla mít vodorovně s kolem), pak nohu spusť, aniž by se dotkla podlahy.

 • Toto cvičení pro kancelářské krysy opakuj 11x, pak nohy vyměň.

Cappuccino v kanceláři, kdy je nezdravé?

Cappuccino, které si koupíš cestou do kanceláře, pravděpodobně obsahuje 180 kalorií a 9 g tuku. Pokud je karamelové, počet kalorií se téměř zdvojnásobí. Takže abys takových 180 kalorií spálila, musela bys:

 • 40 minut tlačit kočárek.

 • 35 minut chodit nahoru a dolů po schodech.

 • 45 minut hrabat spadané listí.

 • 45 minut jít do obchodu, nebo 15 minut nakupovat a pak se vrátit pěšky s plnými taškami.

 • 35 minut náruživě tančit.

 • 40 minut hrát s dětmi přetahovanou.

 • 2 hodiny sedět u stolu a psát.

To je konec článku cvičení pro kancelářské krysy.

Svoje dotazy ohledně cviků pro kancelářské krysy mi můžeš napsat dolů do komentáře nebo přímo na můj osobní Email: Danca@vimproctojim.cz


Cviceni pro kancelarske krysy

668 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page