top of page

Zdravé pomazánky


V dnešním článku „Zdravé pomazánky“ bych Ti ráda pomohla k tomu, aby Tvé svačinky nebo třeba snídaně byly nejen chutné, ale i zdravé. Prozradím Ti pár jednoduchých pravidel, kterými se řídit a už nebudeš muset mít ze svého namazaného chlebíku výčitky.

Co Tě v článku „Zdravé pomazánky“ čeká:

  • Je nutná domácí příprava zdravých pomazánek?

  • Z čeho si zdravou pomazánku vytvořit?

  • Na co koukat při kupování zdravých pomazánek v obchodě?

  • Kdy je vhodné pomazánku baštit, aby to nemělo vliv na zdravé hubnutí?

  • Jeden z mých nejoblíbenějších receptů na zdravou pomazánku.

Je nutná domácí příprava zdravé pomazánky?

To je asi takové první téma, které Tě napadne. Vždyť v obchodě je pomazánek tolik. Spousta druhů, evidentně i zdravých a třeba i „štíhlých“ pomazánek za pár korun na Tebe kouká z prodejních pultů každý den.

Tak proč bys měl/a trávit čas v kuchyni přípravou něčeho tak jednoduchého? No právě! Je to opravdu velmi jednoduché, tak proč si nevyrobit domácí, vlastní zdravou pomazánku, u které budeš přesně vědět, co sis do ní dal/a.

V kupovaných pomazánkách je spousta zbytečně přidaných látek, soli, chemických dochucovadel a samozřejmě konzervantů, u kterých třeba není nijak dokázáno, že by mohly škodit našemu zdraví. Ale proč to musím do sebe ládovat, když mám jinou možnost? Já osobně si říkám, že co si doma neudělám, tak nikdy nemohu vědět, co vše v tom kelímku, byť se zdravou pomazánkou je.

Další úskalí jsou pomazánky, které se prodávají na váhu v různých hypermarketech. Když si zase neověříš přímo jejich původ, tak nikdy nevíš, co si za zdravou pomazánku na své oblíbené pečivo vlastně mažeš, o čerstvosti ani nemluvím :-).

Takže za mne – ANO – je dobré, ale ne však nutné, si ukuchtit zdravou pomazánku doma a navíc je to většinou jen pár minut :-).

Z čeho si zdravou pomazánku vytvořit?

Opravdu je to velmi jednoduché a na vytvoření zdravé pomazánky, která bude i velmi vhodná na tvé cestě při hubnutí, potřebuješ tři základní suroviny.

A těmi jsou tvaroh (klidně i polotučný), bílý jogurt a klasické, obyčejné máslo. Žádnou majonézu, žádný margarín typu Rama, Flora atd. Margaríny jsou totiž také dosti nezdravé, ale to by bylo na další článek a navíc doufám, že už to všichni, kteří se alespoň trošku svým zdravím zabývají, vědí :-).

Takže tyto tři základní suroviny ti udělají takové to „spojovadlo“, aby ti tvá zdravá pomazánka šla namazat a měla potřebnou konzistenci.

Co už si pak do své zdravé pomazánky přidáš je jen a jen na tvých chuťových buňkách. Ať už vezmeš třeba vařená vajíčka, různé druhy zeleniny nebo třeba šunku či uvařené luštěniny, do zdravé pomazánky si můžeš zamíchat úplně vše :-). Stačí třeba to vejce nastrouhat nebo šunku nakrájet na malé kousíčky. Nebo to vše můžeš hodit do mlýnku na maso či vyšlehat šlehačem.

No, a aby zdravá pomazánka byla co nejchutnější, tak ti nesmí v kuchyni chybět všechny možné druhy bylinek, zdravého koření a třeba taky semínek. Fantazii se meze nekladnou a neboj se experimentovat!

Smíchej si, cokoli tě napadne :-).

Na co koukat při kupování zdravých pomazánek v obchodě?

Pokud si v kuchyni připadáš, jak slon v porcelánu nebo tě to tam ukrutně nebaví, tak samozřejmě můžeš koupit i zdravou pomazánku v obchodě. Nic proti tomu :-).

Na co si by sis ale měl/a dát pozor? Samozřejmě že na složení. Když se třeba snažíš hubnout, tak se rozhodně vyhýbej pomazánkám, které obsahují majonézu a třeba nerozluštitelné druhy masa či salámů.

A čím méně Éček a vůbec všech látek, které se ve složení vyskytují, tím lépe! Ideální etiketa by vypadala tak, že by byl obsah složený právě třeba z tvarohu, cizrny, koření. To je ale samozřejmě utopie, ale zkus opravdu hledat etikety zdravých pomazánek, kde toho bude uvedeno co nejméně :-).

Kdy je vhodné pomazánku baštit, aby to nemělo vliv na zdravé hubnutí?

Zdravá pomazánka se může stát i velmi dobrou součástí tvého zdravého jídelníčku. Když si ji vytvoříš doma a šoupneš do ní spoustu tělu prospěšných látek, které jsou třeba v luštěninách, zdravém koření a bylinkách, tak se své zdravé pomazánky nemusíš vůbec bát.

Ano, většina pomazánek je dobrých na nějakém pečivu. Ale já přeci pečivo nesmím, když hubnu…Nebo ano? Odpověď zní - ano!

I když držíš štíhlou linii, pečivo není žádný strašák. Jen zase musíš zvolit kvalitní produkty a nesmíš se jím tláskat ve večerních hodinách. I když i tady jsou výjimky.

Když budeš mít ten den pořádný fyzický zápřah, ať už v práci nebo na tréninku, tak i k večeři si můžeš dva krajíce chleba se zdravou pomazánkou dát. Ale pořádný pohyb je podmínkou. Ne když sedíš celý den v kanceláři a pak se jdeš na čtvrt hodiny projít před dům se psem. Tam se z pečiva i se zdravou pomazánkou stane pár tukových zásob navíc.

Pokud se málo hýbeš a snažíš se zhubnout, tak i ty si pečivo se zdravou pomazánkou můžeš dovolit. Určitě ke snídani a dopolední svačině!

Já osobně baštím své zdravé pomazánky s kváskovým pečivem, takže ho doporučuji i tobě. Dá se sehnat v podstatě všude, ale zárukou kvality bude zase nějaká domácí tradiční soukromá pekárnička a ne obří rychlá výrobna nějakého supermarketu.

Jeden z mých nejoblíbenějších receptů na zdravou pomazánku.

Já mám ráda pomazánky úplně všeho druhu už od malička. Takže snad všechny zdravé pomazánky jsou mé oblíbené. Nejraději ale baštím rybí, kterou si vyrábím z makrely nebo z tuňáka.

Pak mám také moc ráda cizrnu a to nejen kvůli všem zdravým látkám, které obsahuje, ale i pro její chuť, takže pomazánka, která se jmenuje Hummus, je u nás také dosti často v denním menu. Sice je její příprava o pár minut delší, ale zase to není nic, co bys určitě nezvládl/a :-).

Mrkni na hummus recept. Tuto zdravou pomazánku musíš vyzkoušet :-).

Podívat se také můžeš na proteinové kuličky nebo co na bolest zad.


Zdrave pomazanky

1 529 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page