top of page

Zdravé hubnutí podle Kačky Dobešové


Tento článek není můj, ale požádala jsem Kačku Dobešovou o sepsání základní rad a poznatků, které rozhodně stojí za přečtení.

Každému vyhovuje jiný přístup i styl! Každý jsme jiný a je třeba si najít vlastní cestičku.

Pohodlně se usaď a pozorně vnímej, co si pro tebe Kačka připravila:

Každý máme nějakou úchylku:-). Mám profesní deformaci, že pozoruji lidi jak stojí, chodí, co si dávají do nákupních košíků v supermarketu a když zboží vyloží na pás u pokladny, přemýšlím, co budou asi vařit.

Když mi bylo 20 let jedla jsem tak, jak mě to doma naučili. K snídani jsem jedla chleba nebo rohlík s máslem a džemem, k obědu smažený řízek nebo karbanátek s bramborovou kaší s okurkovým salátem, k večeři třeba nakládané buřty s cibulí a chlebem. Mezi tím nějaké to jabko nebo sušenku.

Ještě v době, kdy už jsem cvičila a dokonce vrcholově trénovala jsem si po tréninku dávala kafe s tatrankou a vůbec mi to nepřipadalo divné. O výživu jsem se začala zajímat až ve chvíli, kdy jsem chtěla podpořit svou výkonnost a regeneraci.

Bylo mi 25 let.

Takže chápu, že toto někdo bere jako normu, když ho nic jiného doma, natož ve škole, nenaučili. Možná jsme přežili také díky tomu, že potraviny nebyly tolik průmyslově upravované (mluvím o 70-80 letech).

Bohužel dnes je 80 % potravin v supermarketech technologicky upravených tak, že se z nich staly potraviny a to nám natolik otravuje život, že jsme tlustí a nemocní.

Reklamy jsou zlo a vymývají mozek:

Také reklamy v médiích a obchodech na nás útočí a člověk často nedokáže rozpoznat, pokud se o problematiku blíže nezajímá, co je pravda. Nejhorší jsou reklamy pro děti se sloganem "To nejlepší pro naše děti!".

Myslím, že by tam mělo stát: "To nejhorší pro naše děti!" Umělé Nutrilony, vymačkávací ovocná přesnídávka, zdravá cereální svačinka politá hnědou hmotou s transmastnými tuky, barvami hýřící jogurty, limonády atd. to prostě není zdravé ani pro dospělého.

Bohužel, pokud je poptávka, vždycky bude i nabídka. Dokud lidé budou sestavovat své jídelníčky z paštik, pomazánek, konzerv, uzenin, lahůdkových salátů, z běžného pečiva, pochutin typu sušenky, tyčinky, cukrovinky, chipsy, krekry, těstoviny, ochucená mléka, zmrzliny, slazené nápoje, nekvalitní džusy, sirupy atd. nikdy nedosáhnou svých vysněných cílů typu být zdravý a štíhlý.

Lidé jsou natolik zahlceny informacemi co by měli nebo neměli jíst a je toho tolik, že nevědí odkud začít. Takže většinou ani nezačnou, pokud je k tomu okolnosti nepřinutí.

Začněme u základních, neupravených potravin:

Když to vezmu od snídaně - bílý jogurt, bílý tvaroh, musli bez přidaného cukru, obilná kaše, žitný či celozrnný chléb (ne ochucený jogurt nebo tvaroh s ovocnou náhražkou, ne spékané musli s přidaným cukrem, ne obilná kaše v prášku, ne bílé rohlíky nebo ty, co se tváří jako zdravé) a do toho si dejte sezónní čerstvé ovoce, med, chia či jiná semínka atd.

Svačina - sezónní ovoce či zelenina, neupravené mléčné výrobky, doma dělané jednoduché pomazánky z tvarohu, zeleniny, luštěnin (ne ovocné přesnídávky či zelenina v plechovce, sušenky, dortíky, ochucené jogurtové nápoje, lahůdkové saláty atd.)

Oběd - základ je 150 g čerstvé, dušené či kvašené zeleniny s kvalitním olejem, zařaďte pro změnu luštěniny a k tomu 100-200 g příloha a nemusí to být jen těstoviny, rýže, brambor. Co třeba čočka, jáhly, kuskus, pohanka (receptů najdete mraky). Takže co taková dušená zelenina s fazolemi a červenou čočkou?

Svačina - viz výše

Večeře - základ dalších 150 g zeleniny a 100-150 g maso či ryba co nejjednodušší úprava.

Plánujte, co budete zítra jíst:

Nejhorší je řešit jídlo, až když dostanete hlad, pak sníte vše, na co natrefíte a sníte toho 3x víc.

Vařte a připravujte jídlo doma, noste si krabičky, věnujte tomu čas, je to investice do vás. Možná si říkáte, že jsem se zbláznila. Ne, protože to funguje. Plánuji si i návštěvu restaurace a dokonce i fast foodu, pokud si ho chci dopřát.

To, že radím lidem, co mají jíst neznamená, že jsem striktní, ale chci ukázat, že člověk nemusí být na doživotí odsouzen jen k domácí stravě na krabičkách, ale že vhodně zakomponovaná návštěva jídelen je možná.

Nemůžete ovšem počítat, že byste po návštěvě fast foodu zdravě zhubli.

V jednoduchosti je síla:

Už od mala jsem milovala svíčkovou. Je dělaná na tradiční, české zelenině a tato kombinace je chuťově úžasná.

Co ale zbyde za vitamíny v zelenině, která se dusí 2 hodiny? Nic.

Něco málo vitamínů vydolujeme z masa, ale jinak nic (a to nemluvím o knedlíkách). Bohužel jsou to prázdné kalorie. Občas, tak 2x do roka, si hovězí dám a to si pak upeču svíčkovou nebo si udělám skvělý guláš a náležitě si to vychutnám, ale vždycky vím, že se vrátím ke své "zelenině".

Takže vařte, duste, restujte, pošírujte, ale jen po nezbytně dlouhou dobu. Dělejte co nejjednodušší jídla, tzv. rychlá jídla z přirozených potravin jsou nejlepší.

Nedejte na reklamu:

Máte svůj selský rozum, nepotřebujete ochucené speciální směsi čehokoliv a ještě zvlášť pro ženy, muže nebo děti, dětskou šunku nebo dětský sýr.

Ani speciální bezlepkové potraviny, protože v mnoha obilovinách lepek přirozeně není, jen je najít. Nebo dochucené potraviny s fruktózou, dochucujte třeba medem.

Žvýkejte:

Pokud dostatečně jídlo nerozkousáte, nerozmělníte a neprosliníte v ústech, kde se štěpí sacharidy, jídlo "spadne" do žaludku a musí přijít na řadu slinivka, aby toto za vás udělala a tím jí enormně zatížíte.

Myslete na své orgány, ať je nevyčerpáte. Z nedostatečně rozkousaného jídla se vitamíny hůře dostávají do těla a přetěžují trávicí orgány.

Nedělejte změny naráz:

Protože pak toho na vás bude moc a vy si nestačíte zvyknout. Pokud totiž tělo vyživíme správnými (přirozenými) potravinami, dopřejeme mu dostatek vitamínů, minerálů, stopových prvků, enzymů, antioxidantů a dalších mikronutrientů, nebude se domáhat dalšího "prázdného" jídla, aby nestrádalo.

Pokud totiž tělo zásobujete prázdnými kaloriemi, intuitivně se domáhá právě těch důležitých látek nepostradatelných pro život a chce víc a víc jídla.

Nikdo není dokonalý:

Každý se o něco snaží, ale někdy to nejde tak, jak si představujeme.

Nezoufejte, neházejte flintu do žita. Pokud máte pocit, že jíte trochu jednotvárně, tak je to v pořádku. To jen průmyslový byznys nám vnucuje, že bez toho a tohoto se prostě neobejdeme. Obejdeme.

Je jen na vás, jak si jídlo "okořeníte". Zbytečně nad tím nepřemýšlejte, protože život není jen o jídle:-).

Napsala jsem několik článků na toto téma na svůj blog a na blog Kalorické tabulky, kde najdete ukázkové jídelníčky.

Určitě se mrkni na Kačky tvorbu a E-booky:

Ženy po článku od Kačky čtou:


Katerina Dobesova
74 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page