Rakytník a jeho použití


Jmenuji se Danča a na svém zdravém webu ti prozradím vše o rakytníku a jeho použití. Článek na téma rakytník a jeho použití tě naučí rakytník využít na 100% a ještě ti k tomu prozradím plno dalších zdravých informací.

Co se v rakytníkovém článku dozvíš?

  • Rakytník a jeho použití

  • Co zdravý rakytník dovede?

  • Výskyt, účinné látky a zužitkovatelné části rakytníku

  • Veliká chyba při sběru rakytníku

  • Rakytník a jeho použití nejen při slabosti

Rakytník a jeho použití

1) Použití rakytníku na zdravý sirup při nachlazení a horečce.

1 kilogram čerstvě sklizených plodů rakytníku, jež dosáhly plné zralosti, pomalu zahřívej v nádobě, dokud rakytníková směs nezíská světlejší odstín. Pak plody rakytníku propasíruj přes cedník a přidej k nim 500 gramů medu.

Rakytníkovou směs míchej asi 20 minut, dokud nevznikne hustá, stejnorodá hmota. Při nachlazení a horečce užívej několikrát denně 1 čajovou lžičku tohoto zdravého rakytníkového sirupu. V lednici ti rakytníkový sirup vydrží půl roku.

2) Rakytník a jeho použití na povidla při průjmu.

Čerstvé plody rakytníku rozmačkej a propasíruj přes cedník. Při střevní chřipce užívej 20-30 g rakytníkových povidel denně.

3) Rakytník a jeho použití při výplachu a kloktání při zanícených dásní.

5 gramů hrubě drcených plodů rakytníku spař 100 mililitry vroucí vody, nech krátce louhovat a pak přeceď. Rakytníkový nálev se používá k výplachům dutiny ústní, ke kloktání a k přípravě obkladů na zanícené dásně.

4) Extrakt z rakytníku a jeho použití.

Při lehčích obtížích s krevním oběhem užívej 3x denně před jídlem 1 polévkovou lžíci rakytníkového extraktu.

5) Hotové preparáty z rakytníku a jeho použití.

Šťáva, sirup, povidla a extrakty s přidaným cukrem i bez cukru, bývají k dostání v některých speciálních prodejnách. Pokud se ti tedy nechce s rakytníkem dělat doma, můžeš si již hotové výrobky zakoupit.

Co zdravý rakytník dovede?

Rakytník posiluje obranyschopnost při nachlazení a horečce. Rakytník působí proti vyčerpání, napomáhá zdravé regeneraci organizmu po onemocnění nebo velkém vypětí a povzbuzuje zdravou chuť k jídlu.

Rakytník se doporučuje používat během těhotenství a v době kojení. Zdravé účinky z rakytníku využijí hlavně neduživé a často nemocné děti. V lidovém léčitelství se rakytník užívá při podráždění střevní sliznice a při průjmu. Plody lze dále použít zevně ke zmírnění slabších vyrážek, krvácení zubů a zánětů sliznic.

Výskyt, účinné látky a zužitkovatelné části rakytníku

1) Výskyt rakytníku a jeho použití.

Ve střední Evropě vyrůstá rakytník převážně v písčitém terénu přímořských oblastí a v korytech řek alpského předhoří. Rakytník se často používá ke zpevnění svahů či jako nenáročná obruba dopravních komunikací.