top of page

Rakytník a jeho použití


Jmenuji se Danča a na svém zdravém webu ti prozradím vše o rakytníku a jeho použití. Článek na téma rakytník a jeho použití tě naučí rakytník využít na 100% a ještě ti k tomu prozradím plno dalších zdravých informací.

Co se v rakytníkovém článku dozvíš?

  • Rakytník a jeho použití

  • Co zdravý rakytník dovede?

  • Výskyt, účinné látky a zužitkovatelné části rakytníku

  • Veliká chyba při sběru rakytníku

  • Rakytník a jeho použití nejen při slabosti

Rakytník a jeho použití

1) Použití rakytníku na zdravý sirup při nachlazení a horečce.

1 kilogram čerstvě sklizených plodů rakytníku, jež dosáhly plné zralosti, pomalu zahřívej v nádobě, dokud rakytníková směs nezíská světlejší odstín. Pak plody rakytníku propasíruj přes cedník a přidej k nim 500 gramů medu.

Rakytníkovou směs míchej asi 20 minut, dokud nevznikne hustá, stejnorodá hmota. Při nachlazení a horečce užívej několikrát denně 1 čajovou lžičku tohoto zdravého rakytníkového sirupu. V lednici ti rakytníkový sirup vydrží půl roku.

2) Rakytník a jeho použití na povidla při průjmu.

Čerstvé plody rakytníku rozmačkej a propasíruj přes cedník. Při střevní chřipce užívej 20-30 g rakytníkových povidel denně.

3) Rakytník a jeho použití při výplachu a kloktání při zanícených dásní.

5 gramů hrubě drcených plodů rakytníku spař 100 mililitry vroucí vody, nech krátce louhovat a pak přeceď. Rakytníkový nálev se používá k výplachům dutiny ústní, ke kloktání a k přípravě obkladů na zanícené dásně.

4) Extrakt z rakytníku a jeho použití.

Při lehčích obtížích s krevním oběhem užívej 3x denně před jídlem 1 polévkovou lžíci rakytníkového extraktu.

5) Hotové preparáty z rakytníku a jeho použití.

Šťáva, sirup, povidla a extrakty s přidaným cukrem i bez cukru, bývají k dostání v některých speciálních prodejnách. Pokud se ti tedy nechce s rakytníkem dělat doma, můžeš si již hotové výrobky zakoupit.

Co zdravý rakytník dovede?

Rakytník posiluje obranyschopnost při nachlazení a horečce. Rakytník působí proti vyčerpání, napomáhá zdravé regeneraci organizmu po onemocnění nebo velkém vypětí a povzbuzuje zdravou chuť k jídlu.

Rakytník se doporučuje používat během těhotenství a v době kojení. Zdravé účinky z rakytníku využijí hlavně neduživé a často nemocné děti. V lidovém léčitelství se rakytník užívá při podráždění střevní sliznice a při průjmu. Plody lze dále použít zevně ke zmírnění slabších vyrážek, krvácení zubů a zánětů sliznic.

Výskyt, účinné látky a zužitkovatelné části rakytníku

1) Výskyt rakytníku a jeho použití.

Ve střední Evropě vyrůstá rakytník převážně v písčitém terénu přímořských oblastí a v korytech řek alpského předhoří. Rakytník se často používá ke zpevnění svahů či jako nenáročná obruba dopravních komunikací.

2) Účinné látky rakytníku.

Plody rakytníku mají značný obsah vitamínu C. Ve 100 g rakytníku je přítomen až 1 gram této zdravé látky. Peckovičky dále obsahují nezanedbatelné množství provitaminu A, vitaminu skupiny B a vitaminu E. V neposlední řadě jsou v rakytníku zdravé flavonoidy, minerály a ovocné kyseliny.

3) Zužitkovatelné části rakytníku a jejich použití.

K přípravě rakytníkové šťávy, sirupu a povidel se používají výlučně čerstvé plody, které je třeba sklidit ještě před příchodem prvních mrazů.

Veliká chyba při sběru rakytníku

Kromě nepříjemných trnů komplikuje sklizeň rakytníku také fakt, že plody jsou citlivé na mechanické poškození. Nejlepší je peckovičky odříznout nebo odstřihnout u větve a zachytit do vhodné nádoby či plachty. Celé větve rakytníku nelze sklízet z ekologického důvodu.

Rakytník a jeho použití nejen při slabosti

Léčivá síla skrytá v rakytníku řešetlákovém byla objevena teprve před několika desetiletími. Do té doby bal rakytník pouze okrasnou rostlinou pěstovanou v parcích a zahrádkách.

Zralé plody rakytníku mají nejvyšší obsah vitaminu C ze všech domácích druhů ovoce. Rakytník a jeho použíti je nejčastěji jako posilující prostředek, který pomáhá při slabosti, horečce a snížené imunitě v období chřipkových epidemií.

Rakytník a jeho použití je ti určitě jasné. Svoje rakytníkové doplňující dotazy mi můžeš poslat na email: Danca@vimproctojim.cz Nemáš energii a cítíš, že na tebe něco leze? Tak to neváhej rakytník použít v jakékoliv zdravé podobě. To je moje zdravě závěrečné doporučení :-).

Oblíbené členství najdeš DNES ZDE


Rakytnik a jeho pouziti

537 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page