top of page

Po sportování se nemá jíst!


Po sportování se nemá jíst...

To je samozřejmě naprostý nesmysl. Kdo sportoval a pak měl pochopitelně hlad, měl by svému tělu potravou také dodat, co právě potřebuje. Ale zase nic navíc, proto doporučuji být na pozoru.

Ten, kdo se vrací třeba z běhání hladový, mohl by být náchylný k přejídání. Hodinou běhu člověk spálí přibližně 1500 KJ, ale miska s musli může jít samozřejmě přes tyto hodnoty.

Takže pokud by byl příjem větší než výdej, je jasné, kam tím směřuji. Je rozhodně dobré si udělat přehled o tom, jak velkou mají potraviny energetickou hodnotu a kolik jsme schopní při jakémkoli sportu přibližně spálit.

Skvělým orientačním pomocníkem jsou mé oblíbené www.kaloricketabulky.cz.

Abys po sportu jedl/la skutečně zdravě, měl/la by ses držet „základních pravidel pro každého“:

  • Nikdy se do sportu nepouštěj s prázdným žaludkem. Už beztak nízká hladina cukru se sportováním ještě zmenší. Výsledkem je snížení výkonnosti a schopnosti se soustředit, což může znamenat větší riziko třeba poranění.

  • Proto platí další pravidlo: Sněz něco včas předtím. Nejpozději dvě hodiny před sportováním sněz lehký pokrm s rýží, bramborami nebo těstovinami. Takové množství totiž obsahuje dostatečné množství energeticky vydatných sacharidů. Pak už jen něco malého, například těsně před sportem to může být půlka banánu.

  • Nezapomeň na přísun tekutin! Pro skutečnou sportovní formu je také důležité hospodaření s tekutinami. Jestli sportovec během dvou hodin před výkonem vypije každou půlhodinu sklenici jablečného střiku nebo neperlivé vody, nebude mít problémy s dehydratací.

  • Bílkoviny jsou lepší než sacharidy. Chuť na sacharidy je po sportování pochopitelná a ihned po tréninku je dobré je hned doplnit například druhou půlkou banánu nebo sacharidovým nápojem. Pak už ale přicházejí na řadu bílkoviny. Pomáhají nám totiž udržet svalovou hmotu a k dobré regeneraci.

Moji knihu najdeš ve SLEVĚ zde


39 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page