Po sportování se nemá jíst...
To je samozřejmě naprostý nesmysl. Kdo sportoval a pak měl pochopitelně hlad, měl by svému tělu potravou také dodat, co právě potřebuje. Ale zase nic navíc, proto doporučuji být na pozoru.
Ten, kdo se vrací třeba z běhání hladový, mohl by být náchylný k přejídání. Hodinou běhu člověk spálí přibližně 1500 KJ, ale miska s musli může jít samozřejmě přes tyto hodnoty.
Takže pokud by byl příjem větší než výdej, je jasné, kam tím směřuji. Je rozhodně dobré si udělat přehled o tom, jak velkou mají potraviny energetickou hodnotu a kolik jsme schopní při jakémkoli sportu přibližně spálit.
Skvělým orientačním pomocníkem jsou mé oblíbené www.kaloricketabulky.cz.
Abys po sportu jedl/la skutečně zdravě, měl/la by ses držet „základních pravidel pro každého“:
Nikdy se do sportu nepouštěj s prázdným žaludkem. Už beztak nízká hladina cukru se sportováním ještě zmenší. Výsledkem je snížení výkonnosti a schopnosti se soustředit, což může znamenat větší riziko třeba poranění.
Proto platí další pravidlo: Sněz něco včas předtím. Nejpozději dvě hodiny před sportováním sněz lehký pokrm s rýží, bramborami nebo těstovinami. Takové množství totiž obsahuje dostatečné množství energeticky vydatných sacharidů. Pak už jen něco malého, například těsně před sportem to může být půlka banánu.
Nezapomeň na přísun tekutin! Pro skutečnou sportovní formu je také důležité hospodaření s tekutinami. Jestli sportovec během dvou hodin před výkonem vypije každou půlhodinu sklenici jablečného střiku nebo neperlivé vody, nebude mít problémy s dehydratací.
Bílkoviny jsou lepší než sacharidy. Chuť na sacharidy je po sportování pochopitelná a ihned po tréninku je dobré je hned doplnit například druhou půlkou banánu nebo sacharidovým nápojem. Pak už ale přicházejí na řadu bílkoviny. Pomáhají nám totiž udržet svalovou hmotu a k dobré regeneraci.
Moji knihu najdeš ve SLEVĚ zde
Comments