Ponořila jsem se do hodně diskutovaného tématu, které mnoha lidem dělá vrásky.

Jde o palmový olej a zdraví. A v tomto případě samozřejmě nemohu vynechat to, že nejde jen o zdraví.

Myslím si, že se mezi námi už nenajde člověk, který by nevěděl, jak drastickým způsobem se palmový olej získává z přírody a jaký dopad jeho nízká cena má pro zvířecí část populace naší planety.

Jde o jedno z nejhorších konání lidí, kteří nedokáží uspokojit svojí chamtivost po penězích.

Co ti prozradím v článku: „PALMOVÝ OLEJ A ZDRAVÍ?“

  • Kde a jak nám „roste“ palmový olej?

  • Je palmový olej zdravý, nebo nezdravý?

  • Kde se potkáš s palmovým olejem?

  • Jak je to s plantážemi?

  • Jak se vyhnout palmovému oleji?

Kde a jak nám „roste“ palmový olej?

Jde o rostlinný olej, získávaný z palmy olejné. Ta se pěstuje hlavně v Indonézii a Malajsii. Obrovské plantáže se nacházejí v zemích Afriky, Asie, Jižní a Střední Ameriky.

Bohužel během již řádky let dochází ke kácení a vypalování původních deštných pralesů a místo nich vznikají plochy, kde se vysazují palmy olejné, které daleko rychleji rostou a hlavně rychleji plodí.

Tím pádem postupně mizí původní plodiny. A co dalšího – nové druhy palem olejných pro svůj rychlý růst odčerpávají ze země mnoho podzemní vody a živin, takže se předpokládá, že během několika desítek let dojde k naprostému vysátí půdy, ze které zbyde jen vyprahlá step. Palmový olej je prostě super, že?! :-(

Je palmový olej zdravý, nebo nezdravý?

Jaký má tedy opravdu vliv palmový olej na naše zdraví? Odborníci se ve většině případů shodují na tom, že samotný olej jako takový, pokud je v přirozené podobě, není zas až takový strašák.

V palmovém oleji se nachází poměrně dost vysoký obsah nasycených mastných kyselin, které mají neblahý vliv na tvoje cévy – zvyšují cholesterol.

Ale pravdou je, že tento „průšvih“ ti způsobují téměř všechny běžné oleje. Záleží na tom, jak moc jich dodáváš do těla. Podle lékařů prý naši denní konzumaci nezdravých tuků až 6 x překračujme. To je ta cesta k infarktům, mrtvičkám, cukrovce, nemocem štítné žlázy a dalších různým onemocněním.

Ale POZOR!

Velký problém vzniká, pokud palmový olej proběhne průmyslovým zpracováním!

Tím, že palmový olej výrobci pro své účely ztuží, natlačí do něho nesmyslně velké množství cukru a pomocných látek, stává se něčím, co tvému zdraví opravdu nesvědčí. Výrobky, kde je potom palmový olej využíván, ti určitě žádný odborník nedoporučí.

Kde se potkáš s palmovým olejem?

Kde? P