top of page

Nejlepší zdroje zdravých tuků


Často slýchám špatný názor na tuky v potravinách. Dokonce si hodně lidí myslí, že se kvůli zdravému hubnutí mají tukům úplně vyhýbat. Jde o veliký omyl, který se ti budu snažit v mém zdravém článku článku vysvětlit.

Na trhu jsou totiž v potravinách tuky zdravé a nezdravé. A ty zdravé naopak tvůj organismus potřebuje a jsou naprosto nezbytnou součástí výživy. Různí rádoby odborníci nám vnucují margaríny jako zdravou náhradu másla.

Jenže právě tyto náhražky jsou průmyslově vyráběny a kvůli snaze o dlouhou trvanlivost, jsou přímo chemickými koktejly.

Co tě čeká v článku „NEJLEPŠÍ ZDROJE ZDRAVÝCH TUKŮ.“

  • Rozdělení tuků na zdravé a nezdravé.

  • Co Tvému tělu přináší zdravé tuky.

  • Jak Ti škodí v organizmu tuky nezdravé.

  • Čemu se vyhýbat.

  • Jaké tuky bez obav jíst a které používat na přípravu jídla.

  • Denní dávka zdravých tuků.

Rozdělení tuků na zdravé a nezdravé

Úplně laicky Ti to tu vypíšu, protože chemické vzorce a cizí pojmy Ti asi moc nepomohou.

  • Zdravé tuky: Obsahují mastné kyseliny Omega 3, Omega 6, Omega 9. Vyskytují se například v olivovém, avokádovém, arašídovém, řepkovém, kukuřičném, kokosovém - panenském a světlicovém oleji. Dále i v dobrotách v podobě vlašských ořechů, mandlí a všech možných semínek. Například chia, lněná, dýňová a slunečnicová…

  • Nezdravé tuky: Sádlo, máslo – pokud sníš více než půlku kostky denně, palmový a kokosový - rafinovaný olej, tučné maso, kůže z masa, uzeniny… A hojně jsou zastoupené v komerčních dobrotách v podobě zmrzliny, sušenek, různých sladkostí, koblih, chipsů, trvanlivého pečiva s náplní a polevou a hlavně ve výrobcích, které jsou vydávány za čokoládu, které neobsahují kakaové máslo, ale náhradní nezdravé tuky.

Co Tvému tělu přináší zdravé tuky

Jsou základním stavebním materiálem mozkových buněk. Pomáhají udržet zdravé srdíčko, jelikož se podílejí na udržení správné hladiny cholesterolu v krvi.

Svou pomocí umí udržovat tělesnou teplotu. Starají se Ti o krásnou pleť. A navíc jsou veledůležité k tomu, aby se Ti v těle vstřebaly nezbytné vitamíny A, D, E a K, které se bez nich nerozpustí.

A nemůžeme opomenout také chuť, kterou dodávají v jídle.

Jak Ti škodí v organizmu tuky nezdravé

Tím, že se budeš cpát všemi těmi „dobrůtkami,“ které nám chrlí výrobci, neštítící se v honbě za penězi nahrazovat poctivé tuky různými chemickými náhražkami, si můžeš přivodit řadu i vážných zdravotních problémů.

O tučných uzeninách ani nemluvím. Zvyšují Ti totiž cholesterol, což vede ke kardiovaskulárním onemocněním. Dále přispívají k nadváze, vzniku zánětů v celém těle a k výskytu cukrovky.

Čemu se vyhýbat

Reklamy na „zdravé“ margaríny, bez kterých se neobejde žádný krajíc chleba (hlavně pro dětičky k svačině), nás bombardují informacemi o rostlinném původu.

To je sice pravda, ale už nezmiňují proces, který je ztuží do výsledné konzistence. Právě k tomu jsou potřeba ty nezdravé chemické látky, které to zařídí.

Veliký pozor si dej při pojídání různých čokoládových výrobků, kde je používáno právě hojně ztužování, aby se neroztékaly.

Potom se snaž vyhnout smažení potravin na nekvalitních olejích, které se snadno přepalují, neboť nejsou „stavěné“ na vysokou teplotu, která je pro usmažení nutná.

K tomu, aby se nám tuk nenasál do smaženého jídla, potřebujeme teplotu kolem 220 stupňů a rostlinné oleje se začínají přepalovat už při 190 stupních! A už vůbec nepoužívej návod, kdy se jen potře pánev, abys neměla moc mastný řízek.

Ta malá vrstvička je přepálená během chvilky a rakovinové látky jsou na světě!

Samozřejmě je rozdíl ve smažení řízku a kapky oleje, aby sis prorestovala na nepřilnavé pánvičce třeba těstoviny se zeleninou!

Jaké tuky bez obav jíst a které používat na přípravu jídla.

Sádlo, máslo:

Poté, co si přečteš více studií odborníků, kteří neustále nově zjišťují, jak to je s tou naší výživou a jak to s námi myslí výrobci, si určitě uděláš sama svůj názor a můžeš se podle toho zařídit.

Já jsem dospěla k závěru, který je podložený názory lékařů a výživových poradců z různých pohledů a hlavně se řídím svým selským rozumem, který používaly i naše staré babičky.

Chleba si raději namažu klasickým a kvalitním máslem, než rostlinným chemickým margarínem (i když se lépe roztírá).

Když už mám nezadržitelnou chuť na smažený řízeček, připravím si jej na kvalitním obyčejném sádle, které je „stavěné“ na vysokou teplotu a nepřepaluje se. Samozřejmě vše v rozumné míře a tím pádem si dovolím si na tomto hříchu pochutnat :-).

Králem olejů je panenský olivový.

Je, jako i ostatní rostlinné, lisovaný za studena. K jejich výrobě se používají neporušené plody, nebo semena, která se jen pročistí a olej z nich se jen vylisuje.

Neprobíhá při tom žádná tepelná úprava. Tímto se docílí zachování všech vitamínů a minerálů. Vřele doporučuji na pokapání salátů, které můžeš dle fantazie doplnit oříšky, mandlemi, nebo zdravými semínky.

POZOR! Pokud je olivový olej za studena lisovaný-panenský, tak se na něm nesmaží!!!

Avokádo:

A co je nejskvělejší zásobárnou zdravých tuků? Je to AVOKÁDO.

Pyšní se kvalitními a dobře se uvolňujícími tuky. Obsahuje navíc antioxidanty, bílkoviny, vitamíny, lutein – působí příznivě na zrak a má nízký obsah cukrů.

Oříšky:

Ořechy obsahují mnoho zdravého tuku. Ale také hodně bílkovin, minerálních látek a vitamínů. Každý druh má jinou nutriční hodnotu, proto je dobré je míchat a střídat.

Rybky:

Ve tvém jídelníčku by neměly chybět RYBY. Jejich tuk má velmi příznivý účinek na naše tělo. Snižují cholesterol, mají protizánětlivý účinek, podílejí se na ochraně proti srdečním a cévním chorobám. A navíc takový výborný tuňák, nebo losos

Domácí čokoška:

Pokud budeš mít chuť na zdravou čokoládu, postačí ti rozpustit kakaový tuk, přidat bio kakao a trochu cukru. Můžeš přisypat ořechy, či mandle, nebo různá zdravá semínka a necháš ztuhnout. Vše seženeš ve zdravých obchůdcích.

A pak, že to nejde… si „osladit“ život :-).

Denní dávka zdravých tuků

Ta samozřejmě není pro každého stejná. Musíš se zamyslet a zařadit se do té pravé skupiny. Pokud sedíš v kanceláři a vůbec necvičíš, tvá dávka tuků by měla být rozhodně nižší, než u ženy, která pravidelně cvičí, nebo pracuje manuálně a vydává více energie.

Ještě více zdravých tuků potom potřebuje sportovec, který podává náročné výkony.

Odborníci doporučují, aby tuky tvořily 30% ze Tvé denní dávky jídla, což bývá kolem cca 60 - 70 g a neměla bys klesnout pod 50 g tuků za den. Samozřejmě je potřeba, aby tato dávka nebyla tvořená bůčkem a slaninou, ale abys ji dokázala doplnit ve zdravější formě :-).

Jsi na konci mého článku „Nejlepší zdroje kvalitních tuků.“

Vím, vypadá to vše trochu složitě. Někdy není jednoduché určit, co vlastně smím a co mi škodí. Jestli ti můžu doporučit – čti si pečlivě všechny etikty na výrobcích.

Pokud něčemu na nich nerozumíš, o což se výrobci hodně snaží, stačí si zapnout přítele interneta a hledat a hledat. Tam také najdeš důležité informace o výrobě a použití třeba palmového oleje.

Jde o velký byznys necitelných podnikatelů. Já patřím k lidem, kterým není lhostejné kácení deštných pralesů a tím pádem vymírání spousty zvířat. Proto se připojuji k ostatním, kteří sabotují prodej výrobků s jeho obsahem, a tyto potraviny nekupuji.

Jemné shrnutí zdravých tuků:

Nadbytečná konzumace – i když zdravých tuků, může vést k problémům s nadváhou! Proto doporučuji – všechno jen s mírou.

P.S. Jestli už nemáš úplně ostříží zrak, nezapomeň si před nákupem přibalit brýle, někdo možná i lupu. Údaje na etiketách jsou psány opravdu mini písmenky.

Jaký k tomu asi mají výrobci důvod?

 

Moje kniha zde >>>

 

Nejlepsi zdroje zdravych tuku

741 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page