top of page

Nejlepší potraviny na hubnutí


Pokud si chceš hubnutí usnadnit, tak bašti tyto nejlepší potraviny na hubnutí a tvá postava se bude přetvářet a tvarovat mnohem lépe. Existuje hromada potravin, ale existují i ty nejlepší, které bys do svého hubnoucího jídelníčku měl/a zařadit.

Dnešní supermarkety jsou zahlceny především průměrnými potravinami a těch nejlepších není zase až tolik. Najdou se ale skutečně nejlepší potraviny, které by si zasloužily skončit ve tvém bříšku.

Velice často kupuješ potraviny, které považuješ za dobré a vidíš, že je s oblibou nakupují i ostatní. Bohužel to není záruka kvality! Jedná se o tvé tělo a není dobré se nechat ovlivnit davem. Musíš se tedy rozhodnout, jestli při sestavování zdravého jídelníčku půjdeš, tak říkajíc s davem, nebo se dáš cestou opravdové pravdy.

Připravila jsem pro tebe výběr nejlepších potravin na hubnutí, které ti dodají vše potřebné pro zdravé fungování tvého těla.

Špenát, jako nelepší zelenina.

Špenát opravdu dodává sílu!

Pepek námořník byl chlapík chytrý a věděl moc dobře, co tato jedna z nejlepších potravin ukrývá. Vědci podávali skupině myší vodu obohacenou o nitráty, to jsou chemické látky, které se ve vysokých koncentracích vyskytují v této listové zelenině. Pak porovnávali funkce svalů těchto myší s kontrolní skupinou. Myšky, které baštily nitráty, měly svaly silnější než ty, které nitráty nedostávaly.

Pokud chceš zdravě hubnout a mít sílu do cvičení, tuto jednu z nejlepších potravin do svého jídelníčku určitě napasuj. Tato zelená potravina dále obsahuje vitamíny K, vitamín C a imunitu posilující vitamín A. Pozor: jedná se sice o super potravinu na hubnutí, ale vědci varují před zvýšeným obsahem pesticidů u běžně pěstovaného špenátu.

Pokud chceš mít jistotu, že kupuješ nejlepší potravinu na hubnutí, šáhni po BIO kvalitě.

Quinoa, jako nejlepší zdroj sacharidů.

Chceš získat pekáč buchet a pochlubit se krásným vysekaným bříškem? Tak to je pro tebe quinoa ideálním řešením. Většina lidí se sacharidů bojí a společně s tuky se těmto složkám potravin vyhýbá.

Jihoamerická quinoa je při hubnutí ideálním řešením. Ořechová chuť a výborný výživový profil z ní činí opravdu nejlepší zdroj komplexních sacharidů pro zvládnutí těžkých tréninků, které ti zároveň pomáhají hubnout. Tato potravina obsahuje také celý zásobník esenciálních aminokyselin, které podporují budování čisté svalové hmoty, která ti pomáhá spalovat přebytečný tuk. Současně je zdrojem vlákniny a hořčíku, který pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Úplně nejlepší na tom je, že quinou uvaříš o polovinu dříve než rýži natural.

Zkus quinou ochutit trochou chilli, výborně se hodí do masových směsí ale i jako náhražka ovesné kaše.

Vajíčka, jako nejlepší zdroj bílkovin.

Určitě je možné dopřávat si celá vajíčka pravidelně k snídani, ale použít je můžeš i při vytváření oběda nebo večeře.

Pokud se budeme bavit o kvalitním a levném zdroji bílkovin, pak vajíčka nemají konkurenci. Vajíčka jsou bohatá na proteiny, vitamíny, minerály a antioxidanty.

Visačku nejlepší potraviny na hubnutí si vajíčka opravdu zaslouží. Nedávné zkoumání a studie, která analyzovala cca 26 výzkumů došla k závěru, že bílkoviny z vajec mají významný vliv na budování svalové hmoty a hubnutí jako takové.

Chytří pánové, kteří zkoumají a bádají, často používají vajíčka jako standart pro porovnání kvality bílkovin z jiných druhů potravin, protože vajíčka mají dokonalý aminokyselinový profil.

Je pravda, že se žádané bílkoviny nacházejí především v bílku, ani žloutek bys neměl/a podceňovat! Žloutky obsahují celou řadu důležitých živin, mezi nimiž je vitamín D, antioxidant selen a mozkovou činnost podporující cholin.

Fáma, že jsou vajíčka nezdravá, hoď za hlavu a zapiš si za uši, že vajíčka jsou jedna z dalších nejlepších potravin na hubnutí. :-)

Makrela, nejlepší potravina na obsah omega tuků.

Snaž se kupovat atlantskou makrelu, která má vyšší podíl omega-3 kyselin než makrela španělská.

Makrela obsahuje více omega-3 tuků než kterákoliv jiná rybka. Tato nejlepší ryba by ve tvém jídelníčku neměla chybět, aspoň občas. Nedávno se objevila studie, která prokázala, že omega-3 mastné kyseliny podporují spalování tuků, navyšují sílu svalů a mají příznivý vliv na proteosyntézu svalových bílkovin. Bylo také zjištěno, že dávka rybího tuku podporuje prokrvení během tréninku, což vede ke zlepšení výkonnosti i regenerace. Makrela je také zdrojem zdravých bílkovin a vitamínu D.

Tip od Danči: Někde můžeš koupit makrelu celou, což se hodí zejména na gril, ale do sendvičů, salátků a míchaných vajíček jsou vhodnější filety z uuzené makrelky.

Další nejlepší potravina na hubnutí jsou chia semínka, která jsou bohatá na vlákninu.

Dávej pozor! Tuky obsažené v chia semínkách mohou žluknout, skladuj proto chia semínka v lednici, aby sis zajistil/a tu největší kvalitu.

Většina lidí se soustřední na to, aby nepřijali moc tuku a sacharidů a mnohdy se zapomíná myslet na to, co by se přijímat naopak mělo.

Vláknina je pro tebe velmi důležitá a chia semínka jsou super zdravým zdrojem. Odborné studie prokazují, že ženy, které baští dostatek vlákniny, mají nižší procento tělesného tuku. Potraviny bohaté na vlákninu ti umožní navodit potřebný pocit nasycení, takže snáze odoláš neřestným choutkám na nezdravé bašty. Současně tím zabráníš náhlému zvyšování hladiny cukru v krvi, která vede k ukládání tuků.

Cca dvě lžíce chia semínek obsahují 7 gramů velmi kvalitní vlákniny. Tím pádem se z chia semínek stává další, nejlepší potravina na hubnutí, která si zaslouží tvoji pozornost i vzhledem k obsahu omega-3 mastných kyselin a antioxidantů, které ti umožní vyvarovat se mnoha chronickým onemocněním.

Nejlepší zdroj antioxidantů jsou borůvky.

Borůvky, které rostou v lese, obsahují více antioxidantů než zahradní varianta.

Mimo borůvkovou sezónu můžeš běžně v supermarketech koupit borůvky mražené.

Já si borůvky přidávám do koktejlů, ovesné kaše, jogurtu, salátů nebo do palačinek.

Antioxidanty jsou definovány jako látky schopné zabránit některým reakcím volných radikálů tím, že neutralizují proces oxidace a tlumí celulární poškození, které přispívají ke vzniku onemocnění, a zpomaluje regeneraci po těžkém tréninku. Česky, jasně a stručně to znamená, že pokud pravidelně sportuješ a chceš zdravě hubnout, měla by být tvoje strava na antioxidanty bohatá.

Chytří pánové zjistili, že borůvky si mezi ovocem a zeleninou drží první místo, co se týče obsahu antioxidantů. Navíc borůvky potlačují záněty probíhající uvnitř těla vlivem velmi intenzivního cvičení.

Sušené maso, jako nejlepší potravina na hubnutí a svačinka.

V obchodě se snaž vybírat sušené maso, které neobsahuje monosodium glutamát (MSG) konzervant a dochucovadlo.

Můj typ na zdravou svačinku: smíchej kousky sušeného masa s ořechy, semínky a plátky kokosu.

Pokud jsi zrovna po náročném cvičení, tak máš určitě chuť k jídlu. Zrovna teď, by se ti mohlo sušené maso hodit. Většina sušeného masa obsahuje prakticky jenom bílkoviny, což znamená, že ve 35 g porci na tebe čeká cca 14 gramů velmi kvalitních bílkovin. Jak je známo, bílkoviny tě zasytí a oddálí tvůj hlad a ty pak mnohem lépe odoláš zhřešit. V poslední době se nabídka sušeného masa hodně rozšířila, dnes již koupíš sušeného lososa, krůtí, hovězí a další masa.

Řecký jogurt jako nejlepší potravina na hubnutí.

Opravdu moooc studií potvrzuje, že pokud chceš zlepšit poměr mezi svaly a tělesným tukem, měl/a bys jíst mléčné výrobky. Lidé, které konzumují vhodně bílkovin ve formě mléčných výrobků, spálí více tuku a naberou více zdravé svalové hmoty než ti, jejich jídelníček obsahuje bílkovin z mléka méně. Řecký jogurt obsahuje dvakrát víc bílkovin v porovnání s jogurtem klasickým, zdá se být tedy tou nejlepší variantou. V řeckém jogurtu najdeš také slušnou dávku probiotik, což jsou užitečné bakterie, které zlepšují trávení a posilují imunitu.

POZOR! Určitě se nesnaž hledat netučnou variantu této nejlepší potraviny na hubnutí, protože tuky v jogurtu obsažené, jsou velmi důležité pro vstřebání a absorpci dalších živin. Vyhýbej se spíš doslazovaným variantám! Samozřejmě nejlepší je jogurt bílý.

Tempeh jako nejlepší potravina na hubnutí a zároveň super vegetariánský zdroj bílkovin.

Velké pozor! Většina sóji pěstována v severní Americe je geneticky modifikována, pokud se chceš vyhnout GMO potravinám, vybírej tempeh v bio kvalitě.

Kam mám ten tempeh do svého jídelníčku zařadit?

No, výborně se hodí do polévek, chilli směsí, omáček na těstoviny či tacos.

Sójový protein je velkým kamarádem pro tvoje svaly i hubnutí. Zřejmě nejlepší potravinou na hubnutí, kterou nejíš je tempeh fermentovaný, který se vyrábí z vařených sójových bobů. Fermentační proces vede k tomu, že je potravina snáze stravitelná a živiny v ní obsažené se lépe vstřebávají. Navíc pak tempeh obsahuje důležité baktérie, stejně jako jogurt. Tempeh má ve srovnání s tofu vyšší obsah bílkovin a vlákniny.

Věřím, že jsem ti problematiku nejlepších potravin na hubnutí objasnila.

Veškeré svoje dotazy piš prosím dolů do komentáře. Přeji ti krásný den a veselé hubnutí. Ahojky Danča :-).

Zdroj informací: Svět kulturistiky 2/14

Oblíbené cviky na rychlé tvarování postavy najdeš DNES ZDE


Nejlepsi potraviny na hubnuti

262 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page