top of page

Je sport na rakovinu krátký?


Je sport na rakovinu krátký? Co se v článku dozvíš?

  1. Sport a rakovina, jak to je?

  2. Výzkumy nepodávají důkazy!

  3. Sport tě „nepřímo“ před rakovinou ochrání! To říkám já!

1) Sport a rakovina, jak to je?

O tom, že sport před tímto onemocněním jednoznačně ochrání, nemůže být bohužel vůbec řeč. Rakovina je obecný pojem pro spousty nejrůznějších onemocnění, která samozřejmě mají také různé příčiny, jiný průběh a zdravotní dopady.

Rakovina je proto pojem s vyšší obecností, podobně jako je auto pojem pro vše, co má 4 kola, motor, volant a nějaké oplechování kolem dokola.

Je nesporné, že sport může fungovat jako prevence mnoha civilizačních chorob, jako je nadváha, vysoký krevní tlak, infarkt a další, ovšem zázračnou zbraní sport bohužel není. Také ne proti rakovině, protože to je velmi komplikované onemocnění.

2) Výzkumy nepodávají důkazy!

Jednoznačně jasnou odpověď na otázku, jestli sport může zabránit vzniku rakoviny, proto není možné dát. Nejsou totiž objasněny ani přesné biologické mechanismy, tedy jestli a jak může sport snížit riziko propuknutí rakoviny.

Jeden z argumentů, proč není sport účinným prostředkem proti rakovině, souvisí s logikou :-).

Pokud by totiž sport ochraňoval před rakovinou, museli by být sportovci odměněni delší průměrnou délkou života. Ovšem ani pro takové tvrzení není dostatek vědeckých důkazů.

3) Sport tě „nepřímo“ před rakovinou ochrání! To říkám já!

Teď jsme se bavili o sportu, který se rovná pohyb. Já jsem ale zastánce toho, že sport před rakovinou nepřímo chrání! Proč NEpřímo?

Dle mého názoru, se rakovina nejčastěji projeví díky velkému stresu a špatné psychice. Pokud tedy není člověk vystaven jadernému odpadu a podobně…

Pokud se tedy díky sportu udržuješ v pohodě a máš svoji psychiku pod kontrolou, může tě svým způsobem pohyb (sport) ochránit.

Nemusí se vždy jednat o sport!

Může to být aktivita nebo čin, který ti „dělá dobře“ :-). Pokud budeš autem objíždět dětské domovy a tím se nabiješ pozitivní energií, která tě v práci ochrání před zakomplexovaným a zlým šéfem, proč ne! Nejedná se o bůhví jak velký sportovní výkon, protože sedíš v autě, ale je to čin, který ti vytvoří ochranou „bublinu“, která je pro tebe výbornou prevencí.

Nemusíš si hrát ihned na charitu (byl to jen příklad), ale vyber si pro sebe příjemnou věc, aktivitu, která ti pomůže nestresovat se.

Trénink, který rychle tvaruje postavu najdeš ZDE


149 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page